СДСМ: Извршителот Мицкоски е очаен губнитк, кој не успеа да го спаси криминалот на Груевски

Желбата за правда ја победи желбата за крадење пари. Извршителот Мицкоски направи се да го спречи носењето на овој закон, да ги исполни желбите на неговиот шеф и да одбрани криминал, наведуваат во соопштението од СДСМ.

Извршителот на Мицкоски денеска покажа колку е очаен губник, покорен од сите негови порази и најсилниот пораз за него, што не успеа да го спаси својот шеф, Никола Груевски. На 12 април за извршителот Мицкоски доаѓа нов пораз, од граѓаните, кои силно ќе му порачаат дека не сакаат назад во изолација, дека не сакаат криминал туку правда, дека не сакаат во изолација туку во ЕУ и НАТО, наведуваат во соопштението од владејачката СДСМ.

-Денеска во Собранието победи правдата, победи извесната европска иднина на државата, а загуби одбраната на криминалот. Огромното мнозинство во парламентот постигна историска победа врз криминалните структури на ВМРО-ДПМНЕ. Желбата за правда ја победи желбата за крадење пари. Извршителот Мицкоски направи се да го спречи носењето на овој закон, да ги исполни желбите на неговиот шеф и да одбрани криминал. Не успеа! Не дозволивме да се загрози правдата, не дозволивме да се загрози европската иднина на земјата. Секој што се огрешил пред законот ќе одговара. Тоа е најголемата болка на извршителот Мицкоски и ВМРО-ДПМНЕ. Тие еден чекор назад, ние три чекори напред! За помалку од три години Влада предводена од СДСМ и Зоран Заев јавноста можеше да види што значи одговорност, храброст и работа во интерес на државата- наведуваат оттаму.

Прочитајте и...  Анкета: Германците го почитуваат социјалното дистанцирање, но не и забраната за излегување

Од „заробена држава” за само 2.5 години, велат од СДСМ, станавме светол пример во регионот, 30-та земја членка на НАТО, слободна, демократска, економски напредна држава.

-Граѓаните видоа дека за само 2,5 години со СДСМ е можно економијата од -1.8% во времето на ВМРО-ДПМНЕ да порасне и до +4%, платите да растат во сите сектори, минимиалната плата да порасне за 60%, пензиите да се покачат за 700 денари, социјалната помош да се покачи за 300%. Но за две години граѓаните видоа и како погубните политики на ВМРО-ДПМНЕ раководено од извршителот Мицкоски, а управувано од Будимпешта доживуваат целосен неуспех. Мицкоски не успеа да го одбрани криминалот на режимот на Груевски и неговите пајташи. Мицкоски не успеа да го спречи членството во НАТО и интеграцијата во ЕУ,  не успеа повторно да не скара со соседите, не успеа државата да ја врати во изолација. Граѓаните, државата се цврсто определни да одат со крупни чекори напред и ниту Мицкоски ниту ВМРО-ДПМНЕ нема да ги вратат чекори назад.

Прочитајте и...  Ослободена новинарката која ја критикуваше состојбата на Клиничкиот центар Војводина

Нема застанување, продолжуваме со крупни чекори напред, велат од СДСМ, на 12 април граѓаните ќе порачаат: режим никогаш повеќе!

Прочитај повеќе

Продолжува да опаѓа бројот на новозаразени лица со коронавирусот во Италија

Слободен печат

Русите навалија на ѓумбир: Веруваат дека овој суперзачин може да ги заштити од коронавирусот

Слободен печат

Светска банка одобри 1,9 милијарди американски долари за надминување на последиците од пандемијата

Слободен печат

И покрај коронавирусот расте бројот на резервации на крузерите за крстарење во 2021 година

Слободен печат

Над 6,6 милиони Американци во една недела останаа без работа – коронавирусот удри врз економијата

Слободен печат

Заев: Очекувам банките да ги намалат каматите на кредитите

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Во светот веќе има над еден милион заболени од коронавирусот

Слободен печат

Уапсени пет белграѓани, измамиле Европејци за над 60 милиони евра

Слободен печат

Се затвори фабрика во Прилеп: Вработен бил во контакт со лице позитивно на коронавирус

Слободен печат

Намален бројот на примени пациенти на интензивна нега во Франција, за 24 часа 471 смртни случаи

Слободен печат

Ангеловска: Буџетот е крвотокот на државата кој го овозможува нејзиното функционирање

Слободен печат

Најнови податоци за состојбата со Ковид-19 во светот до 20 часот

МИА Агенција