СДСМ: Договорот со Бугарија е инспирација за соработка!

Договорот со Бугарија денес е инспирација за соработка и добрососедство во регионот но и пошироко, а на македонскиот наорд и на сите граѓани во Република Северна Македонија им донесе сигурна, стабилна и безбедна иднина во НАТО и ЕУ.

 

На денешен ден пред три години се потпиша Договорот за присталество, добрососедство и соработка со Република Бугарија, Договор кој затвори повеќедецениско прашање меѓу двете држави.

Токму Договорот со Бугарија, а подоцна и Договорот од Преспа  ни донесоа членство во НАТО, отворен процес за преговори за членство во ЕУ, но и копретседавање на Берлинскиот процес годинава со што за прв пат земја која не е членка на ЕУ, зазема лидерска позиција во оваа регионална програма на ЕУ за Западен Балкан.

Договорот со Бугарија денес е инспирација за соработка и добрососедство во регионот но и пошироко, а на македонскиот наорд и на сите граѓани во Република Северна Македонија им донесе сигурна, стабилна и безбедна иднина во НАТО и ЕУ.

Прочитајте и...  Отстранети сите дефекти, надеж за тетовци дека ќе се нормализира водоснабдувањето

Денес и со Бугарија и со сите останати соседи имаме одлични добрососедски односи и искрени и посветени поддржувачи на евроатлатнскиот пат.

Со постигнатиот договор, создадовме модел со кој го поставивме споделеното минато како темел за подобра иднина и подобар живот на нашите граѓани.

Прочитај повеќе

Почина професорот Агни Алиу од Универзитетот на Југоисточна Европа

Слободен печат

СДСМ: Новата Влада ќе се посвети на здрава животна средина и изградба на екодржава

Слободен печат

Потврдени 200 нови случаи со Ковид-19 во земјава, починаа 4 лица

Слободен печат

Филипче: Потешко се дише на респиратор, носи маска

Слободен печат

Пендаровски во Охрид го посети армискиот нуркачки тим од Баталјонот на специјалните сили

Слободен печат

Се санираат состојбите во рудниците во РЕК Битола

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Делегација од кабинетот на претседателот оддаде почит на 10 армиски резервисти загинати кај Карпалак

Слободен печат

Барајте и скенирајте фискални сметки

Слободен Печат

Средношколци од семејства со ниски приходи може да аплицираат за надомест за школски прибор

Слободен Печат

Кривична пријава за вработен во тетовската пошта

Слободен Печат

Уапсен гостиварец под сомнение за трговија со луѓе

Слободен Печат

УХМР: Не постои опасност од излевање на поголемите реки

Миа