СДСМ: Анти-ЕУ Мицкоски може веднаш да си даде оставка, референдумот е за негова лична внатрепартиска употреба

СДСМ партиска зграда Фото: "Слободен печат", Драган Митрески

Од владејачката СДСМ денеска реагираа на најавата на лидерот на опозициската ВМРО-ДПМНЕ дека ќе ја напушти политиката ако некој пратеник од неговата партија гласа за уставните промени за внес на Бугарите во Преамбулата, Соопштениетогопренесувамево целост:

 

Христијан Мицкоски да не чека, може веднаш да си даде оставка и да ја напушти политиката, откако му пропаднаа сите обиди да ја закочи и да ја дестабилизира државата.

Мицкоски, кој самиот се прогласи за анти-ЕУ политичар, уште еднаш потврди дека референдумот кој го најавува, а за кој не ја знае ниту формата, ниту прашањето, му е само за внатрепартиска и лична употреба.

Барањата за референдум против македонскиот јазик на Мицкоски уследија откако му потонаа сите обиди да ја закочи државата, да ја блокира европската иднина, со крвавите сценарија за дестабилизација и предизвикување етнички конфликт.

Мицкоски работи на штета на државните и националните интереси, не може да се помири што почнавме преговори со ЕУ, со заштитен македонски јазик во Унијата и заштитени идентитетски, културни и јазични посебности на македонскиот народ.

Видео на денот