Саутемптон ни „буди“ убави спомени, но не и за Косово! (ВИДЕО)

На стадионот „Ст. Мери’с“ во Саутемптон каде што своевремено одигравме историски 2:2 пред 17 години против Англија, но сега немаше изненадување иако вечерва беа реализирани дури осум голови.

Уште во првата минута изненадувачки поведе Косово преку Бериша, но брзо се врати „Гордиот албион“ и постигна дури пет голови во првото полувреме.

Најпрвин израмни Стерлинг во осмата минута, па за 2:1 се погрижи Кејн, а непосредно пред паузата двапати во листата на стрелците се запиша Санчо.

Во вториот дел за период од пет минути фудбалерите на Косово постигнаа уште два гола преку Бериша и Муриќи од пенал.

Интересно ова е само прв пораз на Косово во овие квалификации после пет одиграни натпревари, моментно на табелата во групата А води Англија со 12 бодови, пред Чешка со девет, Косово (осум), по два имаат Црна Гора и Бугарија.

Прочитајте и...  Гордо се вее македонското знаме, Георгиевски на чекор до Олимписките игри

Да додадеме уште дека ѕвездата на Јувентус, Кристијано Роналдо постигна четири голови во гостинската „петарда“ на Португалија против Литванија во Вилнус.

Квалификации ЕП 2020, резултати:

Албанија-Исланд 4:2
Англија-Косово 5:3
Франција-Андора 3:0
Литванија-Португалија 1:5
Луксембург-Србија 1:3
Молдавија-Турција 0:4
Црна Гора-Чешка 0:3

Прочитај повеќе

„Пандевци“ загубија, но среќни се што македонскиот фудбал „доби“ ВАР!

Слободен Печат

Нејмар доби црвен картон за да оди на карневалот во Рио!?

Слободен Печат

Продажбата на билетите за дуелот со Косово ќе започне во понеделник

Слободен печат

Грчкиот премиер бара исфрлање на грчките екипи од УЕФА

Слободен печат

Војдан Стојановски:  Треба да веруваме во нас, не треба да гледаме на противниците со респект

Слободен печат

Револуција во фудбалот, Шкотска забрани играње со глава на деца помлади од 12 години

Слободен печат

Остави Коментар

3 × 1 =

Прочитај повеќе

Навивачите на Барселона му се извинија на Брајтвајт за пречекот

Слободен печат

Ѓоковиќ открива како комуницира со Надал и Федерер

Слободен печат

Тренер го победи поранешниот клуб па ги соблече панталоните пред навивачите (ВИДЕО)

Слободен печат

МЗТ Скопје се ослободи од двајца странци

Слободен печат

Фудбалерите на белгиски клуб играле над масовна гробница од Бронзено време

Слободен печат

Најголемата легенда на Бостон носеше дрес на Лејкерси поради Коби (ВИДЕО)

Слободен печат