Саудискиот принц: Украинскиот мировен процес бара тежок компромис

Принц саудиска Арабија Фото: ЕПА

Министерот за надворешни работи на Саудиска Арабија, принцот Фајсал бин Фархан Ал Сауд, рече дека за какви било веродостојни мировни преговори за војната во Украина ќе биде потребно руско учество и ќе вклучи „тежок компромис“.

Говорејќи на конференцијата во Швајцарија со цел да се отвори патот за мировниот процес, министерот рече дека Саудиска Арабија е посветена да помогне да се стави крај на конфликтот.

-Сметаме дека е важно меѓународната заедница да го охрабри секое движење кон сериозни преговори кои ќе бараат тежок компромис како дел од патот кон мирот – рече принцот.

Саудиска Арабија се смета за еден од водечките кандидати за земја домаќин на конференцијата, која треба да се одржи како продолжение на собирот на десетици светски лидери викендов во Швајцарија.

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот