1 C
Скопје

Саудиски крал: Г20 за еднаков пристап до алатки против вирусот

 Саудискиот крал Салман денеска на отворањето на самитот Г20 рече дека тие мора да работат заедно за да обезбедат поволен и еднаков пристап до вакцините и другите средства за борба против пандемијата на коронавирусот.

– Иако сме оптимисти во врска со напредокот направен во развојот на вакцини, лекови и дијагностички алатки за Ковид-19, ние мора да работиме на создавање услови за поволен и еднаков пристап до овие алатки за сите луѓе, рече кралот на Саудиска Арабија на отворањето на Самитот.

Г20 е неформален форум на 19 земји со најразвиени економии во светот и Европската унија. 

Прочитајте и...  Од јавните површини во Скопје за една недела подигнати 207 непрописно паркирани возила

Поврзани вести

Шекеринска и Карлин ќе го потпишат новиот Меморандум за одбранбена соработка помеѓу Северна Македонија и САД

Слободен печат

Нѐ очекува убаво време: Сончево со температура до 22 степена

Слободен печат

Лидерите на ЕУ продолжуваат да работат на ковид-пасоши со кои би се овозможил туризмот ова лето

Слободен печат

„Боинг“ ќе плати казна од 6,6 милиони долари за непочитување на договорот за безбедност

Слободен печат

Денеска ќе биде објавена пресудата за нелегалното прислушување во случајот „Таргет-Тврдина“

Слободен печат

Седумнаесет години од смртта на претседателот Трајковски и членовите на делегацијата

Слободен печат

Остави Коментар