САУДИСКА ПРИНЦЕЗА ОСУДЕНА ВО ФРАНЦИЈА: Му наредила на телохранителот да претепа работник кој морал да и ги бакнува нозете!

Францускиот суд ја прогласи ќерката на саудискиот крал, принцезата Хаса бинт Салман за виновна за соучество во насилство со закана со оружје и ја осуди на 10 месеци условна казна.

Принцезата Хаса е обвинета дека му наредила на телохранителот да претепа работник во нејзиниот луксузен стан во Париз.

Според првичното обвинение, Ашраф Еид и рекол на полицијата дека телохранителот на принцезата му ги врзал рацете, го удирал и го принудил да и ги бакнува стапалата на принцезата, откако таа го обвинила дека ја снимил со мобилен телефон.

Тој им кажал на истражителите дека неговиот мобилен телефон бил присилно одземен и дека откако бил претепан, принцезата Хаса му се обратила како да е куче, велејќи: „Ќе видиш како се разговара со принцеза“.

Бранителот на принцезата Емануел Мојн ги оспори наодите на судот.

Прочитајте и...  Жерновски-Буриќ: Советот на Европа го поздравува донесувњето на Законот за ЈО

„Немаше кражба и, згора на тоа, насилство. Сите откритија, медицински досиеја на истражителот, покажуваат дека обвиненијата на Еид биле фабрикувани“, рече Моин.

Принцезата (43), сестра на престолонаследникот Мохамед бин Салман, упорно негираше каква било злоупотреба преку неговите адвокати. Таа не излезе пред судот за да ја слушне пресудата.

Засега не е познато дали пресудата ќе ги комплицира односите меѓу Париз и Ријад.

Прочитај повеќе

Трамп: САД се во одлична форма и покрај лажните вести кои се обидуваат да предизвикаат паника на берзите

Слободен печат

Вонредна состојба во Сан Франциско поради коронавирусот

МИА Агенција

Царовска: За 2,5 години вложени над 100 милиони евра во странските и во домашните компании

МИА

Ангеловска: Рано е да се зборува за последиците врз нашата економија од коронавирусот

Слободен печат

Каде се има заболени од коронавирусот во целиот свет (МАПА)

Слободен печат

АХВ: Максимално да се почитуваат препораките од СЗО за спречување на коронавирусот

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Операторите ги негираат обвинувањата од ММА за учество во „пиратство“

Слободен печат

Полнолетните граѓани на Хонгконг ќе добијат по 1.280 долари заради коронавирусот

Слободен печат

Пахор официјално го предложи Јанша за мандатар на новата словенечка влада

Слободен печат

„АНТИГРЕТА“: Германската тинејџерка Наоми Зајбт е новата миленичка на германските десничари

Слободен печат

ЕУ бара да се избегнуваат различни планови за превенција на коронавирусот

Слободен печат

Нуредини нема информации за причините за намалување на нивото на Преспанското езеро

Слободен печат