Саудиска Арабија погубила 134 луѓе, од кои 6 деца: Биле РАСПНАТИ и ОБЕЗГЛАВЕНИ

Шокантни детали се откриени на Советот на ОН за човечки права во Женева, во ек на тензиите помеѓу САД и Иран, откако беа нападнати најголемите нафтени постројки во Саудиска Арабија.

Во 2018 година во таа земја биле погубени 149 луѓе, додека 46 се осудени на смртна казна до крајот на годината, пренесува Дејли меил.

Според извештајот Проект за смртна казна, многу од тие 46 лица се веќе убиени, а државата во последните неколку месеци драстично го зголемила бројот на егзекуции.

Уште најмалку 24 лица, вклучувајќи три деца, се во непосредна опасност, наведува организацијата за човечки права.

Според меѓународното право, осудување на лица помлади од 18 години на смртна казна е незаконско.

Прочитајте и...  Модернизација на Царинската управа со грант од Јужна Кореја

Британските медиуми пренесуваат како бруталните саудиски методи вклучуваат обезглавување и распнување, при што некои делови на жртвата не се погребуваат, туку остануваат изложени некое време.

Организацијата потсетила на едно од најголемите масовни погубувања, кои Саудиска Арабија ги извела во април оваа година, кога погубила 37 државјани.

Според нивните зборови, Саудиска Арабија ги крши човековите права и прави „илегални и произволни погубувања“.

Саудискиот престолонаследник Мохамед бин Салман минатата година зборел за смртната казна во земјата и ветил дека „стапката на погубувања ќе биде смалена во рекорден рок“.

Прочитај повеќе

Трамп и Болсонаро разговараа за истражувањата за хидроксихлорокин

Слободен печат

Франција е на петто место по број на смртни случаи во светот

Слободен печат

Индија против наездата на скакулци се бори со дронови и противпожарни возила

Слободен печат

Австрија ќе ги отстрани нацистичките симболи од куќата на Хитлер, еве како ќе ја пренамени

Слободен печат

Се гласа масовно преку пошта во осум сојузни држави и во округот Колумбија

Слободен печат

ОН: Талибанците во Авганистан и натаму се во близок контакт со Ал Каеда

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Агенција за разузнавање: Директорот Еролд Муслиу не е член на ниту една политичка партија

Слободен печат

Путин потврди дека на напад со конвенционално оружје Русија може да одговори со нуклеарно

Слободен печат

Во Италија опаѓа бројот на смртните случаи од Ковид-19

Слободен печат

Тестовите на градоначланикот на Бутел се негативни на ковид-19

Слободен печат

Османи: Секој треба да си го штити својот праг за да не влезе вирусот во неговиот дом

Слободен печат

Истражување на Тајмс: Тајната на „балканскиот успех против коронавирусот“ и влијанието на бесеже вакцината

Слободен печат