Саудиска Арабија ѝ става крај на поделбата на рестораните врз основа на пол

Рестораните во Саудиска Арабија веќе нема да бидат приморани да имаат одделени сектори за мажите и жените како што беше до сега, одлучи саудиската влада.

Порано, рестораните требаше да имаат два посебни влеза, еден за семејства и жени, додека другиот, само за мажи. Ова правило и така не се почитуваше во последно време во многу ресторани.

Во Саудиска Арабија направени се неколку реформи поради критиките и незадоволствата. Во текот на оваа година, кралската влада им дозволи на саудиските жени да патуваат сами без одобрение од машки старатели, додека минатата година жените добија право да имаат возачка дозвола.

Како и да е, активистите велат дека многу дискриминирачки закони кон жените се се уште на сила, додека владата има уапсено неколку жени активисти кои се борат за правата на жените, во време кога се прават реформите.

Прочитајте и...  Уште три дена може да се купува со домашната платежна картичка

Од доаѓањето на власт на принцот Мохамед бин Салман, владата има донесено одлука за отворање на општеството, кое е многу конзерваторно, пишува “BBC”.

Прочитај повеќе

Фејсбук отстрани повеќе од седум милиони објави со лажни информации за коронавирусот

Слободен печат

Автобуските превозници задоволни од измената на протоколот за исполнетост на капацитетите на возилата

МИА Агенција

Полска ја продолжува забраната за летови до балканските дестинации и Скопје

Слободен печат

И Јанушев се откажа од патните трошоци

МИА Агенција

Ученик во Берлин позитивен на коронавирусот, цело одделение во изолација

Слободен печат

Од сабота четврта фаза на прскање против комарци во Скопје

МИА Агенција

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Дете од Сараево заразено со коронавирус, се обидело да се убие пиејќи киселина

Слободен печат

Над 50 лица се повредени во синоќешните протести во Белорусија

Слободен печат

Србија ќе воведе задолжителен ПЦР тест и 14-дневна изолација за странците

Слободен печат

Пропадна средбата на албанските лидери на денот на Охридскиот договор како што сакаше Ахмети

Весна Тодоровска

И понатаму ќе се транзитира низ Македонија без ПЦР тест

Мирослава Бурнс

Преговорите за идеален наставен модел од септември продолжуваат, МОН инсистира на часови со физичко присуство

Михаило Донев