Саудијците масовно реагираат поради промената на името на кафето: „Ова е глупаво, апсурдно и смешно“

мока кафе
Фото: Profimedia

Минатата недела Здружението за заштита на потрошувачите во Саудиска Арабија донесе одлука која предизвика лавина реакции, а за сè е виновно името на кафето. Имено, здружението одлучило дека етикетирањето на саудиското кафе со името „арапско кафе“ е всушност прекршување на законот. Во истиот контекст, Министерството за трговија на Саудиска Арабија и Сојузот на стопански комори на Саудиска Арабија ги повикаа сите ресторани и кафулиња да го усвојат името „саудиско кафе“ наместо претходното име „арапско кафе“.

Оваа вест одекна меѓу граѓаните на Саудиска Арабија, кои на социјалните мрежи споделија различни мислења. „Оваа одлука е апсурдна, глупава и смешна“, е еден од коментарите. Јеменскиот блогер Закарија Ал Шараби исто така го критикуваше Ријад.

„Сите знаат дека правите историја крадејќи од другите. Каква врска има заштитата на потрошувачите со името? “ Уметноста на правење кафе во Саудиска Арабија има големо културно значење, а во 2015 година дури доби статус на нематеријално културно наследство на УНЕСКО. 2022 година е наречена и „Година на саудиското кафе“, објави Кликс.ба.

Во 2023 година, саудиската прес-агенција објави дека годишно во Кралството се консумираат повеќе од 80.000 тони кафе, што ја рангира оваа земја меѓу 10-те земји во светот во однос на потрошувачката на кафе по глава на жител. Исто така, Саудиска Арабија увезува приближно 70 до 90 илјади тони кафе секоја година, а Саудијците трошат околу 266 милиони евра годишно за овој пијалак.

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот