Сасоли: Оваа блокада за Северна Македонија е само еден мал застој, процесот на преговори треба да почне - Слободен печат

Сасоли: Оваа блокада за Северна Македонија е само еден мал застој, процесот на преговори треба да почне

Претседателот на ЕП, Давид Сасоли денеска има свое обраќање на македонската јавност од Собранието.

Сасоли порача дека недавањето датум за преговори за Македонија е само еден застој, не историска грешка.

– Голема чест за мене е што сум тука. За време на мојата прва посета на земја надвор од ЕУ јас сум тука да ви кажам дека вашата горчина ја споделуваме, бидејќи сме убедени дека имаме заедничка иднина. Таа иднина е ЕУ – изјави Сасоли.

Тој додаде и дека на работите треба да се гледа со оптимизам, бидејќи станува збор за мала блокада кога се работи за отворање на пристапни преговори за членство на Македонија во Унијата.

– Ние имаме некои тешкотии што треба да ги надминеме, но треба да ги гледаме со малку оптимизам, кој ќе ни овозможни да ја завршиме оваа фаза. Оваа блокада е само еден мал застој и околу Северна Македонија постои големо внимание. Овој процес на преговорите треба да започне –  порача Сасоли.

Прочитај повеќе

Грција се претвори во транзитна станица и место за расчистување на сметките на балканските криминалци

Слободен печат

Јапонија се подготвува за воведување на 6Г мрежа

Слободен печат

Шилегов денеска ќе го разреши директорот на Дрисла

Слободен печат

Спасовски: Ние сме модел за успешно и функционално општество еднакво за сите

Слободен печат

Хоспитализирани четири лица со компликации од грип, од кои едно во тешка состојба

МИА Агенција

„Меѓаши” бара политичките партии во предизборните програмите да вградат мерки за подобрување на правата на децата

Слободен печат

Остави Коментар

fifteen − 12 =

Прочитај повеќе

Астрономски трошоци: Даваат 3,5 милиони долари за два дена во Давос

Слободен печат

Станбените, потрошувачките и автомобилските кредити бележат раст

Слободен печат

Димитров-Борисов: Бугарија поддржува отворање преговори на Северна Македонија со ЕУ

Слободен печат

Цивили вооружени како војници парадираа низ Ричмонд: „Ова се одговорни, чистокрвни Американци“(ФОТО)

Слободен печат

Со измени на Законот ќе се реши проблемот на локалното население со концесиите за експлоатација на минерални суровини

МИА

Санчез во февруари ќе разговара со каталонскиот премиер Тора за идниот статус на Каталонија

Слободен печат