Сасоли: Оваа блокада за Северна Македонија е само еден мал застој, процесот на преговори треба да почне

Претседателот на ЕП, Давид Сасоли денеска има свое обраќање на македонската јавност од Собранието.

Сасоли порача дека недавањето датум за преговори за Македонија е само еден застој, не историска грешка.

– Голема чест за мене е што сум тука. За време на мојата прва посета на земја надвор од ЕУ јас сум тука да ви кажам дека вашата горчина ја споделуваме, бидејќи сме убедени дека имаме заедничка иднина. Таа иднина е ЕУ – изјави Сасоли.

Тој додаде и дека на работите треба да се гледа со оптимизам, бидејќи станува збор за мала блокада кога се работи за отворање на пристапни преговори за членство на Македонија во Унијата.

– Ние имаме некои тешкотии што треба да ги надминеме, но треба да ги гледаме со малку оптимизам, кој ќе ни овозможни да ја завршиме оваа фаза. Оваа блокада е само еден мал застој и околу Северна Македонија постои големо внимание. Овој процес на преговорите треба да започне –  порача Сасоли.

Прочитајте и...  Градоначалникот на Каракас почина од последиците на коронавирусот

Прочитај повеќе

Руски јутјубер уапсен за оддавање на државни тајни, ќе остане во притвор до октомври

Слободен печат

Потресни сведочења од притворените на протестите во Минск: Не соблекуваа голи, не тепаа и не мачеа, жените врескаа (ВИДЕО+ФОТО)

Слободен печат

Глетка која го запира здивот: Над 300 делфини забележани во Калифорнија

Слободен печат

Иран ја осуди популарната двојка на 16 години затвор и камшикување поради објави на Инстаграм

Слободен печат

Груби: Сè уште не е постигнат договор помеѓу СДСМ и ДУИ, албанската опозиција шири лажни вести

Слободен печат

Германија ќе ја прогласи Шпанија за ризично подрачје поради коронавирусот

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Матоши: Не се укинуваат тестовите за македонските граѓани при влез во Косово

Миа Агенција

Пандемијата го крена рејтингот на Болсонаро

Слободен печат

Наумовска: Очекуваме дека рокот за отпочнување на учебната година ќе биде пролонгиран

Слободен печат

Шасивари: Доделувањето на мандатот е нов политички преседан, Пендаровски доби функција која ја има само Макрон

Слободен печат

Протест во Скопје против поскапувањето на струјата: Не смееме да го дозволиме овој удар на нашиот грб!

Слободен печат

Радев: Ако има оставки и предвремени избори може да се зборува за промена на Уставот на Бугарија и иднината

Слободен печат