Саша Богдановиќ за Никола Димитров: „Тој е идиот“

Градоначалникот Саша Богдановиќ од СДСМ, на Фејсбук го честиташе доделувањето на Нобеловата награда на писателот Петер Хандке. Сепак на градоначалникот на Центар, во коментарите на објавата директно кажа што мисли за бојкотот на церемонијата од страна на Македонија.

На прашањето зошто Македонија ја бојкотирала церемонијата, Богдановиќ одговори: „Зашто Димитров е идиот“.

Македонија изрази солидарност со Босна и Херцеговина, Косово, Албанија, Турција и Хрватска кои ја бојкотираа церемонијата за врачување на Нобеловата награда во Шведска, поради ставовите на Хандке во минатото кој јавно застана во одбрана на српскиот народ за време на војните во Југославија.

Прочитајте и...  Рангелова до Мицкоски: Сега можеме лично на дуел да се пресметаме

Прочитај повеќе

Нездрава навика: Американец почина од секојдневно јадење на гумени бонбони

Слободен печат

Ирска ги тргна Германија, Полска и Литванија од т.н. „зелена листа“

Слободен печат

Трамп исвиркан додека оддаваше почит на судијката Рут Бадер Гинсбург (ВИДЕО)

Слободен печат

Црн ден во Велика Британија: Рекордни 6.643 случаи на ковид-19 за 24 часа

Слободен печат

Србите на Косово со благодарност до Трамп: „Езеро Трамп“ и „Мост Трамп“ на Газивода (ФОТО)

Слободен печат

Реакција на битолската болница: Во ниту еден момент не беше одбиена интервенција за пациентите од сообраќајната несреќа

Слободен печат.

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Митрополит Амфилохие: Новата власта да ја залечи Црна Гора од „братоубиства и богоубиства“

Слободен печат

Маричиќ: Повеќе ќе нема пресуди во четири очи, ниту на телефон

Слободен печат

Претепаните Роми од битолската полиција сведочеа во живо: Не малтретираа како стока, не тепаа и држеа во станица до 5 сабајле (ВИДЕО)

Слободен печат.

Вучиќ пристигна во Истанбул, Ердоган го дочека со најголеми почести

Слободен печат

Екс унгарски европратеник во тесно: Ослободен од обвинение за шпионажа, но не и за проневера на европски пари

Слободен печат

Германците го менуваат шефот на воената разузнавачка служба

Слободен печат