1 C
Скопје

Саркози се појави на суд, рочиштето одложено за 26 ноември

Поранешниот претседател на Франција Никола Саркози денеска кратко се појави пред судот во Париз со цел да се соочи со обвинувањата за корупција, но судиите го одложија рочиштето за 26 ноември со цел да се процени здравствената состојба на еден од другите обвинети во случајот.

Обвинителството тврди дека Саркози му понудил обезбедување работа во Монако на судијата Гилберт Азибер во замена за доверливи информации во врска со истрагата за обвинувањата дека прифатил нелегални исплати од наследничката на покојната наследничка на „Лореал”, Лилијан Бетенкур за неговата претседателска кампања во 2007 година.

Саркози влезе на задниот влез во судот.

Судиите потоа го разгледаа барањето на адвокатот на Азибер да го прекине судењето затоа што неговиот клиент, кој не дојде на судењето, има голем ризик да се зарази со Ковид-19 поради срцева болест.

Прочитајте и...  Уште 25 нови пациенти хоспитализирани во ковид центрите во Скопје

Судиите наредија независна медицинска проценка до четврток пред да одлучат дали ќе го продолжат судењето преку видеоконференција или ќе го одложат до крајот на пандемијата.

Поврзани вести

ВИДЕО I Ооо Пјетер! Спасувачите извлекоа старец затрупан под 4 метри снег

Илинка Иљоска

Повторно отворена „Јавна соба“ – групата на која се споделуваа експлицитни фотографии

Слободен печат

ВИДЕО: Експлозијата го тресе Ријад само неколку дена по друг обид за напад

Слободен печат

Општина Карпош: Направените штети многу тешко се санираат дури и по законски пат

Анета Стојковска

ВИДЕО: Во исчекување на вакцините против ковид-19, земјите од Западен Балкан го губат трпението

Илинка Иљоска

Бајден се слушна и со Столтенберг: САД остануваат посветени на колективна одбрана и на зајакнување на трансатлантската безбедност

Слободен печат

Остави Коментар