Сари разочаран: Фудбалерите не ги разбираат основите на играта, се прават спротивно

Тренерот на Јувентус вели дека главна причина за поразот на неговиот тим од Олимпик Лион е спорото движење на топката.

Италијанскиот шампион загуби со 1:0 на гостувањето кај Олимпик Лион во првиот осминафинален натпревар од Лигата на шампионите.

– Тешко е да се објасни зашто загубивме, но во првото полувреме премногу споро ја пренесувавме топката. Природно е што противникот успеа тоа да го искористи, не притисна и постигна гол. Ни недостасуваше одлучност и агресивност за време на нападот, но и среќа, бидејќи примивме гол во моментите кога на Де Лихт му се укажуваше помош – изјави Сари.

Францускиот тим до победата дојде благодарение на голот на Тусар во 31. минута, а Јувентус во продолжение од натпреварот беше малку поконкретен но не успеа да постигне гол. Притоа фудбалерите на „старата дама“ упатија само еден шут во рамките на голот.

Прочитајте и...  Одложена и деветтата трка во Ф1 сезонава

– Не знам зашто не можам да ги натерам фудбалерите за да ја разберат важноста на брзото предавање на топката. Тоа е основно. Ќе продолжиме да работите на тоа и сега или подоцна тоа ќе им влезе во главите. На тренингот пред натпреварот имавме тренинг и топката ја пренесувавме двојно побрзо. Во последно време премноги работи на натпреварите ги правиме спротивно од тоа што го вежбаме на тренинзите – додава Сари.

Реванш натпреварот помеѓу Јувентус и Олимпик Лион ќе се одигра на 17 март во Торино.

Прочитај повеќе

И самиот се изненади, неверојатен потег на украински фудбалер! (ВИДЕО)

Слободен печат

Марино: Белгијците откажаа, и Премиер лигата ќе го направи истото!

Слободен печат

Федерер дели бесплатни совети на Инстаграм, се јави Ѓоковиќ и забавата е загарантирана (ФОТО+ВИДЕО)

Слободен печат

Роналдињо ја плати кауцијата и излезе од затвор

Слободен печат

Бев пред пензија, со цигара во рака и голем стомак, но тогаш ми пријде Антиќ…

Слободен печат

Одложена и деветтата трка во Ф1 сезонава

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

После Џордан, Коби Брајант е најдобриот

Слободен печат

Реал Мадрид подготвува понуда за Халанд

Слободен печат

Американскиот тенисер открива: Сервисот на Ѓоковиќ е потценет

Слободен печат

Неверојатен предлог, натпреварите од Серија А да се играат само во Рим

Слободен печат

ФИФА го преместува летниот преоден рок

Слободен печат

Селекторот на борачите го победи коронавирусот, пуштен е на домашно лекување

Слободен печат