Сара Ристовска повторно ќе игра во Лигата на шампионите

Фото: EPA-EFE/GEORGI LICOVSKI

Репрезентативката на Македонија, Сара Ристовска ќе игра повторно во женската Лига на шампиони.

Ристовска се пресел од ЦСКА Москва во романскиот Рапид Букурешт кој доби „вајлд-карта“ од ЕХФ за настап во ракометната елита. Покрај Рапид место во елитното друштво добија уште: Глорија (Романија), Сторхамар (Норвешка), Ѓер (Унгарија), Брест (Франција), Одензе (Данска) и Подравка (Хрватска).

Таму од претходно се: Есбјерг, Никобинг (Данска), Мец (Франција), Лудвигзбург (Германија), Ференцварош (Унгарија), Будуќност (Црна Гора), Вајперс (Норвешка), ЦСМ Букурешт (Романија) и Крим (Словенија).

Освен Сара Ристовска во Лигата на шампионите наредната година ќе игра и младата Ива Младеновска која настапува за Брест од Франција.

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 100 ДЕНАРИ

Видео на денот