Сапуницата продолжува: Барселона му се закани на Де Јонг со кривична пријава

Френки де Јонг настапи на последниот пријателски натпревар на Барселона против Унам Пумас/фото: EPA-EFE/Alejandro Garcia

Приказната за Френки де Јонг и неговото заминување или останување во Барселона станува летна фудбалска сапуница која може да добие и судска разврска.

Англискиот „Атлетик“ во својата анализа за случувањата во Барселона пишува дека челниците на каталонскиот тим минатиот месец му соопштиле на Де Јонг и на неговиот агент дека неговиот трансфер од Ајакс кој го реаллизирало претходното раководство, е сомнителен и му се заканиле со тужба и кривична пријава доколку не се согласи да замине во Манчестер јунајтед или на драстично намалување на платата.

Френки де Јонг во Барселона пристигна од Ајакс во 2019 година во трансфер тежок 75 милиони евра.

Претседателот на Барселона, Жоан Лапорта, инсистира да го продаде Де Јонг бидејќи клубот се наоѓа во тешка финансиска ситуација, долговите изнесуваат околу 1,3 милијарда евра и не може да ги регистрира новите засилувања, и поради тоа спасот го гледа во продажбата на холандскиот репрезентативец.


Ако сака да остане на „Камп Ноу“, Лапорта бара од Де Јонг да прифати намалување на платата бидејќи моментно е фудбалер со најголеми примања (околу 24 милиони евра бруто).

Но, Холанѓанецот не сака да чуе за заминување се додека Лапорта не му ги исплати парите што му го должи, околу 17 милиони евра.

Сериозен интерес за Де јонг пројавуваат Манчестер јунајтед и Челси кои се подготвени да платат 80 милиони евра отштета, но не можат да го убедат фудбалерот да си замине од Барселона.

Со своето одбивање да си замине, Френки де Јонг и создава огромни главоболки на управата која во преодниот рок потроши 153 милиони евра за купување на Роберт Левандовски, Рафиња и Жил Кунде, а без отштета ги донесе и Френк Кеси и Андреас Кристенсен, но не може да ги регистрира бидејќи не ги исполнува условите на шпанскиот финансиски фер-плеј.

Видео на денот