Санкционирани 176 возачи кои возеле под дејство на алкохол

Фото: Профимедиа

Министерството за внатрешни работи соопшти дека синоќа од 22 часот до 3 часот спровело зајакната акциска контрола на територијата на Република Северна Македонија за санкционирање на возачи кои управуваат возило под дејство на алкохол, при што санкционирани се 176 возачи.

Од МВР информираат дека тие возачи веднаш се исклучени од сообраќај и изречени им се соодветни санкции.

-Најголем број на возачи кои управувале возило под дејство на алкохол имало во Скопје-44, СВР Битола-24, СВР Штип-18, СВР Охрид-17…Засилените акциски контроли продолжуваат и во наредните денови. Апелираме до сите учесници во сообраќајот да ги почитуваат сообраќајните правила и прописи и заеднички да придонесеме за побезбедни патишта, стои во соопштението.

Видео на денот