Санкционирани 648 возачи за брзо возење на територија на цела држава

Контрола на брзината на возење. / Фото; МВР

Во акциска контрола на полицијата спроведена во текот на вчерашниот ден санкционирани се вкупно 648 возачи на територија на цела држава за брзо возење.

–  Од нив, 41 возило се движело со брзина над 50 километри на час повеќе од дозволеното, а пет возила се движеле со дури над 70 километри на час повеќе од дозволената брзина. Притоа, 276 возачи ја пречекориле брзината во населено место, а 372 надвор од населено мест, соопшти Министерството за внатрешни работи.

Четириесет и седум возачи во Скопје возеле побрзо од дозволеното, а седум под дејство на алкохол.

Министерството за внатрешни работи денеска соопшти дека акциската контрола е спроведена во текот на вчерашниот ден при што се изречени вкупно 105 мерки. Меѓу нив, и три за возење без возачка дозвола и 29 за непрописно паркирање.

– Засилените акциски сообраќајни контроли продолжуваат. Апелираме до граѓаните да ги почитуваат сообраќајните правила и прописи за да ја зголемиме безбедноста во сообраќајот и заедно да придонесеме за посигурни патишта, велат од МВР.

Видео на денот