Санду: Историски ден за Молдавија

Претседателката на Молдавија Маја Санду / 18 мај 2022 / Фото: EPA-EFE/OLIVIER HOSLET

Претседателката на Молдавија Маја Санду вечерва изјави дека потегот на Европската унија да ѝ додели кандидатски статус на нејзината земја е историски ден.

Таа додаде дека Молдавија е пред тежок пат, за кој ќе треба многу работа и труд.

„Сепак, ние сме подготвени да го направиме тоа заедно за да обезбедиме подобра иднина за (молдавските) граѓани“, рече Санду.

Во објава на Фејсбук таа изјави дека членството во ЕУ ќе донесе повеќе просперитет, повеќе можности и повеќе ред во таа мала земја, која се наоѓа меѓу Украина и Романија.

Видео на денот