Сандерс го нападна „Вашингтон Пост” за необјективност

Сенаторот од Вермонт, Берни Сандерс, кој се бори за номинација за претседателски кандидат кај демократите, ја нападна уредувачката политика на „Вашингтон пост”, традиционално про-демократско гласило.

Како што јави дописникот на МИА од Вашингтон, Сандерс го критикуваше необјективното известување за неговата претседателска кампања, а причината за тоа ја гледа во своите повици дека компанијата Амазон не плаќа даноци.

– Зборувам за (даноците на Амазон) тоа цело време. И потоа се чудам зошто весникот, во сопственост на Џеф Безос кој го поседува Амазон, не пишува добри прилози за мене. Не знам зошто – укажа Сандерс синоќа за време на кампањска посета на Волфборо, Њу Хемпшир, каде наскоро треба да се одржат првичните демократски избори (прајмериз) за трката во Белата куќа.

Прочитајте и...  Комуналните служби извршија дезинфекција на улиците во Карпош 4 (ФОТО)

Во друг говор подоцна тој повторно се наврати на оваа тема.

– Многупати досега посочивме дека Амазон лани заработи 10 милијарди долари. И дали знаете колку данок платија? Ви текнува, нула! Дали знаете зошто Вашингтон Пост не е помеѓу моите најголеми поддржувачи, и јас се чудам зошто – изјави Сандерс.

На критиките од демократскиот претседтелски кандидат доцна синоќа одговори извршниот уредник на весникот, Марти Барон.

„Сенаторот Сандерс е член на голем клуб политичари од сите идеолошки бои кои се жалат на нашите прилози. Спротивно на теориите на заговор кои ги застапува сенаторот, Џеф Безос дозволува нашата редакција да работи во целосна независност, и тоа можат да го потврдат нашите новинари и уредници“, напиша Барон.

Прочитајте и...  Италија и Шпанија бараат координирано отворање на границите на ЕУ

Откако го купи „Вашингтон Пост” пред шест години за 250 милиони долари, Безос е постојано на удар од критики од страна на редица политичари, вклучувајќи го и претседателот Доналд Трамп, кој многупатуи укажа за „лажните вести” на овој и други весници и телевизии во САД.

Сандерс не укажа кои прилози конкретно објавени во весникот не известувале објективно од неговата кампања.

Прочитај повеќе

Полицијата во Хамбург употреби водени топови против демонстрантите, еден полицаец е повреден (ВИДЕО)

Алек Стојковски

Илјадници Израелци протестираа против планот за анексија на Нетанјаху

Слободен печат

Болсонаро по стапките на Трамп: Претседателот се закани дека Бразил ќе ја напушти СЗО

Слободен печат

Одржана втората комеморација во Редфорд, родниот крај на Џорџ Флојд

Слободен печат

Неофашистите предизвикаа нереди во Рим, фрлаа шишиња и петарди по новинарски екипи (ВИДЕО)

Слободен печат

Антонов: Потполна глупост е дека Москва им помага на провокаторите на протестите во САД

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Судири меѓу полицијата и демонстрантите во близина на Даунинг стрит: Полицаец падна од коњот (ВИДЕО)

Слободен печат

Ангеловска: Стапката на невработеност во првото тримесечје од 2020 изнесува 16,2 отсто и е историски најниска

Слободен печат

Истражување: Повеќе од 70 отсто заразени не го пренесувале коронавирусот, тој се ширел на собири во затворен простор

Слободен печат

Партијата на Меркел се противи на одлуката на Трамп за повлекување на 9.500 војници

Слободен печат

Пазарните инспектори поднеле девет пријави за непочитување на протоколите за работа на угостителските објекти

Слободен печат

Ново жариште на коронавирусот во Иран: Бројот на заразени зголемен заради една свадба

Слободен печат