Санчез: Шпанија ќе започне со програма за вакцинација против коронавирусот во јануари

Шпанија ќе започне со сеопфатна програма за вакцинација против коронавирусот во јануари, најави денеска премиерот Педро Санчез.

Тој рече дека Шпанија и Германија се првите земји на Европската унија што подготвиле целосен план за вакцинација.

– Кампањата ќе започне во јануари и ќе има 13.000 точки за вакцинација, рече Санчез на прес-конференција по самитот на лидерите на Г-20.

Тој додаде дека Шпанија ќе ангажира повеќе здравствени работници за зајакнување на нејзиниот здравствен систем.

– Ни претстојат неколку тешки месеци, но планот е направен, рече Санцез.

Извор.МИА

Прочитајте и...  Австрија планира да почне со вакцинирање против Ковид-19 во јануари 2021

Поврзани вести

ВМРО-ДПМНЕ: Во која друга земја во светот мртовци и пациенти се лечат во иста просторија?!

Слободен печат

Според податоци на „Ворлдметерс“: Бројот на заразени со ковид-19 од синоќа е над 60 милиони лица

Слободен печат

Втор напад на Израел врз Сирија за седум дена: База во јужниот дел на Дамаск како мета на проектилите

Слободен печат

ВИДЕО | Бурнс: Навремената и точна информација во време на ковид-19, подразбира и зголемен ангажман

Слободен печат

Инцко: Дејтон се политизира, пораките на негирање на БиХ доаѓаат од Република Срспка

Слободен печат

Здравев: Eдногласно судскиот совет утврди Кацарска да биде наш предлог до Собранието

Слободен печат

Остави Коментар