Сан Франциско е првиот град кој забранува продажба на ЕЛЕКТРОНСКИ ЦИГАРИ - Слободен печат

Сан Франциско е првиот град кој забранува продажба на ЕЛЕКТРОНСКИ ЦИГАРИ

Сан Франциско стана првиот американски град кој забрани продажба на електронски цигари, а забраната би траела сè додека нивните ефекти на здравјето не бидат појасни.

Властите гласале за забрана за работа на продавниците кои продаваат вакви цигари, па незаконски е трговците да ги продаваат или да ги доставуваат на адреса.

Сан Франциско е дом на компанијата „Juul Labs“, најпопуларниот производител на електронски цигари во САД. Компанијата се огласила со соопштение дека овој потег ќе ги натера пушачите да се вратат на традиционалните цигари и дека ќе се создаде црн пазар.

Заговорниците на новиот закон тврдат дека компаниите намерно ги таргетираат младите луѓе нудејќи им производи со вкусови. Според американските центри за контрола и превенција на болести, бројот на американски тинејџери кои признале дека користат никотински производи минатата година пораснал за околу 36%, што е припишано токму на употребата на електронски цигари.

Критичарите велат дека се потребни повеќе научни истражувања за влијанието на електронските цигари на здравјето.

Законот ќе почне да се применува седум месеци откако ќе го потпише и градоначалничката Лондон Брид, која има 10 дена да го потпише законот и најавила дека ќе го направи тоа.

 

Прочитај повеќе

Ердоган: Не очекувам Хафтар да го почитува примирјето

Слободен печат

Почна развивањето на вакцина против новиот коронавирус

Слободен печат

Нема простор за паника, од утре стартуваат превентивните мерки за коронавирусот

МИА

Рускоска за наводите на „Ла Верита“: Поради немање докази случајот е затворен

Слободен печат

Пробацијата профункционира во 2019 година

МИА

Потребна зголемена контролата, особено царинска за она што како отпад влегува, лани Инспекторатот за животна со шест кривични

МИА

Остави Коментар

twenty − 13 =

Прочитај повеќе

Во Москва се хоспитализирани седум кинески државјани

Слободен печат

Љума и Даут од „Медена земја“ добитници на „ASC“ најпрестижната награда во кинематографијата

Слободен печат

ОН: Во училиште не одат 258 милиони деца под 17 години

Слободен печат

ВМРО-ДПМНЕ: Заеви во 2014 година се снимени во изборен криминал

Слободен печат

Полн автобус со туристи од Вухан пристигнал во Хрватска

Слободен печат

Грчки експерти: Ограничен е просторот за директно таргетирање на Договорот од Преспа

МИА