Самсонс-Џексон: Разумно е да се очекува вакцина до крајот на годината

Директорката на американската Воена програма за истражување на заразни болести Венди Самсонс-Џексон, денеска изјави дека е разумно да се очекува дека до крајот на годината „на дел од американската популација може да и биде достапен некој вид вакцина против коронавирусот”.

Американскиот министер за одбрана Марк Еспер на 15 мај изјави дека американската Влада, во соработка со приватниот сектор, ќе произведе вакцина за американскиот народ и партнерите во странство до крајот на годинава.

Прочитајте и...  Во Велес регистрирани три новозаболени со Ковид-19

Прочитај повеќе

Ќе се извлечеме, кампањата завршува

Слободен печат

Сериозна ситуација на заразени со Ковид-19 и во Црна Гора

Слободен печат

Спасовски: Кошмарот од којшто излеговме пред три години демне шанса да се врати

Слободен печат

Патолозите зачудени: Згрутчена крв пронашле речиси во сите органи на пациентите починати од ковид-19

Слободен печат

Заев: До 2021 година, минималната пензија ќе изнесува 10.700 денари

Слободен печат

Руската православна црква жали поради одлуката на турскиот суд за Света Софија

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Заев: И покрај тоа што ДУИ не вреди пет пари, на 27 април со сопствен живот го бранев Талат Џафери

Слободен печат

Мисајловски: Треба обнова во културата, во уметноста, во здравството, во инфраструктурата

Слободен печат

Агенцијата за филм го поддржа објективното новинарство, но ќе се спротивстави на нарачаните медиумски хајки каде позадината е личен интерес

Слободен печат

Макрон – Меркел: Поддршка на Србија и Косово во наоѓање решение

Слободен печат

Францускиот суд побара нова медицинска експертиза за смртта на Адама Траоре

МИА Агенција

Катастрофа во Јемен: Повеќе од 10 милиони луѓе се соочуваат со глад