Самсоненко негодува дека сакаат да му го земат хотелот

Рускиот бизнисмен и почесен конзул, Сергеј Самсоненко, обвинува дека со фалсификат и уцени сакале да му го земат хотелот на плоштад, објави Телма. Таква зделка тврди дека правеле негов поранешен близок соработник, заедно со сопственик на фирма, во обид да му земат речиси два милиони евра, откако издејствувале фирмата да отиде во стечај заедно со имотот на плоштадот во Скопје.

Сè почнува во 2016 година, кога Самсоненко ја стартува изградбата на хотелот и ангажира фирма како изведувач на системот на вентилација и греење, фирма со која и претходно соработувал.

Според првичниот договор, ако не се платат обврските или прекине изведувањето, надлежен бил Граѓанскиот суд. Адвокатскиот тим на Самосоненко, вели дека заостанување на долговите имало, но пречките биле надминати и долговите израмнети. Но, според нив првите луѓе на ангажираната фирма направиле фалсификат договор со фалсификувани печати според кој надлежен за спор повеќе не е суд, туку извршител. Договорот бил заверен во нотарска канцеларија, но Самсоненко тврди дека не присуствувал, кога бил проценет долг на 119 милиони денари. Судот одлучил фирмата да оди во стечај, заедно со хотелот. Адвокатите на Самсоненко имаат сомнеж дека се работи за организирана шема.

Прочитајте и...  Прославите на Бајрам отворија ново коронажариште во Германија: Тие Балканци мислат дека правилата за нив не важат

Случајот од страна на Самсоненко е пријавен во МВР и во Обвинителството за гонење на организиран криминал и корупција.

Прочитај повеќе

Виница: Товарно возило удри во две лица, почина 47-годишна жена

Слободен печат

ТВИТЕР ВОЈНАТА ПРОДОЛЖУВА: Социјалната мрежа ја блокираше снимката на Трамп за убиениот Флојд

Слободен печат

Безбедноста и здравјето на туристите и туристичките работници главен приоритет на Грција во пресрет на летната сезона

Слободен печат

НОВА ВОЗНЕМИРУВАЧКА СНИМКА ОД САД: Полицајци удрија и срушија 75-годишен маж на земја (ВИДЕО)

Слободен печат

Вјоса Османи: Косово од 2016 година доби неколку десетици милиони евра од Србија и тоа остана во тајност

Слободен печат

Бислимоски: Не очекувам било какви проблеми во енергетскиот сектор при евентуален втор бран на Ковид-19

МИА Агенција

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Босанец со нож повредил тројца полицајци во Њујорк: Постојат сомненија дека се работи за Исламистички тероризам

Слободен печат

Хоти: Јас ќе го водам дијалогот со Србија

Слободен печат

Укинат полицискиот час во Лос Анџелес, Сан Франиско и Сан Хозе

Слободен печат

Граѓаните ќе мора да се стрпат: Замена на водомери само во итни случаи, „Водовод“ со минимална залиха

Анета Стојковска

Бугарија го врати 14-дневниот карантин за лица кои влегуваат од Македонија

Слободен печат

МВР: 48 лица не ја почитувале забраната за движење, 38 од нив се лишени од слобода

Слободен печат