Самоопределување денеска ќе одржи собир во центарот на Приштина

Партијата Движење самоопределување (ВВ) ќе одржи денеска во центарот на косовскиот главен град сенароден собир, со кој ќе ги одбележи 21-годишнината од ослободувањето на Косово и 15-годишнината од сопственото основање, јави дописникот на МИА од Приштина.

Собирот ќе се одржи на плоштадот „Скендербег”, со почеток во 17 часот, а од партијата наведуваат дека очекуваат присуство на над 15 илјади граѓани, кои ќе ги почитуваат мерките пропишани од здравствените власти за заштита од коронавирусот.

Лидерот на ВВ, доскорешниот премиер Албин Курти, изјави дека собирот ќе биде мирен, со музика и пригодни говори, додека, како што порача во своето вчерашно обраќање, протести со барање за избори „ќе има понатаму, затоа што протестите се неминовни”.

– Мирен јавен собир, в петок, на плоштадот „Скендербег”, во 17 часот, за да ги одбележиме 21-годишнината од ослободувањето на Косово и 15-годишнината од основањето на Самоопределување, напиша Курти на својот Фејсбук.

По повод денешниот собир реагира Амбасадата на САД во Косово, која ги повика американскиот владин персонал и американските граѓани да ги избегнуваат приштинските плоштади, напоменувајќи дека „и собирите кои се прокламираат како мирни можат да се претворат во насилни”.

Освен тоа, порача американската амбасада, „таквите собири со голема бројност можат да се претворат во супер-настан за ширењето на Ковид-19″.

Курти во изјава за медиумите соопштението на американското дипломатско претставништво го оцени како „шаблон кој редовно се користи кога има собири”.

Косовската полиција потврди дека организаторите го пријавиле одржувањето на денешната манифестација и најави дека ќе се преземат сите законски мерки за да се зачува јавниот ред и мир и јавното здравство, како и да се почитуваат одлуките и мерките за заштита од пандемијата.

Прочитајте и...  ДЗР: Дел од исплатените додатоци во СЈО не се во согласност со законската регулатива

Прочитај повеќе

Замениче, ви се брза на кафе во Приштина?

Следете ја во живо доцна ноќва првата претседателска дебата меѓу Трамп и Бајден

Слободен печат

Песков: Русија е подготвена со ЕУ да го разјасни „случајот Навални”

Маријана Митровска

Макрон жестоко се бори парламентот да не заседава само во Брисел

Слободен печат

Хрватска регистрираше 135 новозаразени со ковид-19

Слободен печат

Бес во Индија по смртта на тинејџерка која беше групно силувана

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Нови санкции од Канада и Британија против Лукашенко

Слободен печат

Мицкоски слави роденден, соработниците го изненадија со торта (ФОТО)

Маријана Митровска

Србија 65 новозаболени од Ковид-19, еден починат

Слободен печат

Среде криза заминува медицински персонал- Главната сестра на Инфективна и две други си дадоа откази

Маријана Митровска

Рускиот историчар Дмитријев осуден на 13 години затвор поради сексуално злоставување на дете

Слободен печат

Нови рестрикции во Германија, на приватни собири до 25 лица

Маријана Митровска