18 C
Скопје

Само во Русија: Патуваа 8.500 километри за да играат фудбал во снежни услови

Рускиот фудбал е полн со изненадувања кои од време на време ги расположува фудбалските фанови низ целиот свет, а една таква вест се случи неделава.
Една екипа патуваше дури 8.500 километри за да игра натпревар и тоа во снежни услови.
Иако е мај, во Русија тоа не значи многу и доказ за тоа е натпреварот помеѓу Сахалин и Сокол Саратов.

Имено, натпреварот од третата руска лига е игран на далечниот Сибир во екстремни услови, односно на островот Сахалин кој се наоѓа многу блиску до Јапонија. Од друга страна Саратов се наоѓа во западна Русија, во близина на Украина.  На крајот натпреварот заврши без победник 1:1.

Поврзани вести

РФМ: Начевски за зборовите „ќе те колам“ доби дисциплинска санкција!

Слободен печат

Кубанецот Табоада е нов ракометар на Е. Пелистер

Слободен печат

Дали Тотенхем ќе ја прифати понудата од Манчестер јунајтед за Кејн?

Слободен печат

Легендата Стив Неш нема дилеми: Јокиќ е МВП оваа година!

Слободен печат

ВИДЕО: Падна рекорд стар 47 години, Вестбрук испиша историја во НБА лигата!

Слободен печат

Митревски го реши португалското дерби

Слободен печат

Остави Коментар