Само трагичната смрт на Дражен може да се спореди со оваа на Коби

Тренерот на Голден Стејт вориорс, Стив Кер, не можеше да го одбегне прашањето поврзано со трагедијата на Коби Брајант.

На еден од тренинзите по смртта на Коби Брајант, Кер беше запрашан дали ова е најголемата трагедија во историјата на НБА лигата.

– Мислам дека е. Подеднакво бевме шокирани котга дознавме дека Меџик Џонсон е ХИВ позитивен бидејќи во 1991 година мислевме дека има само уште една година живот. Фала му на Бог, Межиќ сè уште е жив и има среќен и исполнет живот.

Но, доколку зборуваме за оние кои не се помеѓу нас, ваков шок и тага почувствувавме само уште еднаш, во 1993 година кога загина Дражен Петровиќ. Дражен беше голем кошаркар, а Коби е еден од најдобрите во историјата. И тогаш како и денеска, и за Дражен и за Коби, не можете да поверувате дека тоа се случи и нешто не ви дава да се помирите со ваквата трагедија – изјави Стив Кер.

Прочитајте и...  Моќна порака на Никола Јокиќ: Биди и ти шампион! (ВИДЕО)

Стив Кер како кошаркар освои пет шампионски титули, три со Чикаго булс како дел до тимот кој го предводеа Мајкл Џордан и Скоти Пипен, а останатите две ги освои со Сан Антонио спарс.
Кер има и три шампински титули како тренер на Голден Стејт вориорс.

Прочитај повеќе

Победија на сите 27 натпревари, но залудно! (ФОТО)

Слободен печат

Почина голема фудбалска надеж на Атлетико Мадрид

Слободен печат

Осум играчи на Вест Хем имаат симптоми на коронавирус

Слободен печат

Чеферин: Ќе ја загубиме сезоната доколку нема фудбал до крајот на јуни!

Слободен печат

Џеко ќе добие сериозна конкуренција во нападот на Рома?

Слободен печат

Кристијано Роналдо се откажува од 3,8 милиони евра!

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Денот кога Македонија славеше над Белорусија со мајсториите на Пандев и Спировски! (ВИДЕО)

Слободен печат

Македа: Сега не е приоритет двомечот против Вардар! (ВИДЕО)

Слободен печат

Балмер донира 25 милиони долари во борбата против коронавирусот

Слободен печат

Герет Бејл покажа дека е талентиран и за голф! (ВИДЕО)

Слободен печат

Моќна порака на Никола Јокиќ: Биди и ти шампион! (ВИДЕО)

Слободен печат

УЕФА: Кој нема да го заврши првенството, ќе биде драстично казнет!

Слободен печат