Само една фирма од Македонија на штандот за храна во Берлин?! - Слободен печат

Само една фирма од Македонија на штандот за храна во Берлин?!

Претседателот на Клубот на извозници, Глигор Цветанов, вели дека нашите институции не знаат да направат убав национален штанд, а потфрлаат и со организацијата.

На меѓународниот саем за традиционална храна „Зелена недела“ што се одржува во Берлин, Германија, на македонскиот штанд има само една фирма – „Кадино“. Од организаторот на македонскиот штанд, Министерството за земјоделство, велат дека годинава се одлучиле да се претстават со бурекот како карактеристичен производ од Македонија. Но, стопанствениците велат дека македонското претставување на саемите многу често не е добро организирано, фирмите се информираат во последен момент и затоа нема интерес за учество.

Сепак, иако само со една фирма, од Министерството за земјоделство се задоволни со случувањата на нашиот штанд. Оттаму тврдат дека тој е еден од најпосетените и дека дневно се даваат по повеќе од 300 пити бурек и други печива.

– На овој саем земјите се претставуваат со нивни традиционални производи. За нас, еден од тие производи е бурекот и затоа Министерството реши да стави фокус на овој традиционален производ. Идната година тематски може да биде ајварот и варијациите од преработената пиперка или сирењата. Зависи од тоа кој ќе пројави интерес да соработува со Министерството, како што тоа го направи компанијата „Кадино“ оваа година – велат од Министерството за земјоделство.

Прочитајте и...  Советник на Џонсон поднесе оставка поради расистички коментари на интернет

Но, во јавноста се „врти“ и еден фејсбук статус, на Македонецот Зоран Стефановски кој живее во Берлин, а кој јавно го сподели својот револт од тоа како е претставена нашата земја на штандот во Берлин. Во опширниот статус тој раскажа дека годинава партнер на саемот е Хрватска која се претстави со прехранбени производи во цела една хала, дека има чоколадо од Того, кавијар од Волгоград, чаеви од Непал, 300 видови на швајцарски сирења, а дека на нашиот штанд има само бурек кој тој дури и не можел да го проба во моментот кога го посетил.

Директорот на виничката компанија “Макпрогрес“, Глигор Цветанов, кој е и претседател на Клубот на извозници вели дека нашите институции не знаат да направат убав национален штанд, а потфрлаат и со организацијата.

Прочитајте и...  „Чекориме за правда“: Народот е желен за правда - на ред е ЕУ

– Државата дава поддршка за саемски манифестации преку Министерството за земјоделство, Министерството за економија и преку Агенцијата за странски инвестиции и промоција на извозот. Тие меѓу себе не се координираат, а и не се специјализирани за настапи на саеми. Затоа, нашите штандови се најсиромашни на саемите, а фирмите за нив се информираат во 5 до 12 часот – вели Цветанов.

Тој вели компанијата „Макпрогрес“ долги години учествува на странските саеми, но самостојно.

– Многу е важно каде ќе добиете штанд на саемот. Како некој кој е веќе две децении на саемите, ние сега добиваме одличен штанд. Можеби не е лошо да се размислува за субвенционирање на индивидуален настап на извозните компании. А ако сепак имаме национален штанд, тоа навреме треба го одработат специјализирани експерти, затоа што добрите локации се резервираат една година однапред – вели Цветанов.

Саемот во Берлин трае до 26. јануари. Во вкупно 26 изложбени сали, околу 1.500 национални и меѓународни изложувачи ги презентираат своите типични производи и услуги од областа на храната, земјоделството и хортикултурата.

Прочитајте и...  Бабовски: Исплатени субвенциите за одгледувачите на говеда

Кој грешно напиша „северномакедонска кујна“?

Откако на социјалните мрежи осамна фотографија на која се гледа дека нашиот штанд е претставен како „Северномакедонска кујна“ („North Macedonian cuisine“), што предизвика бурни реакции во јавноста, од Министерството за земјоделство соопштија дека грешката е исправена.

„Веднаш по реакцијата од страна на МЗШВ до организаторот на саемот е направен нов рекламен банер што е веќе поставен на македонскиот штанд на саемот. Имено, првичниот банер беше предлог на компанијата Кадино, која го има препратено дизајнот до организаторот на саемот. Притоа, направена е техничка грешка при преводот, за која што МЗШВ веднаш реагираше до организаторот и во најбрз рок се подготви нов рекламен банер. МЗШВ веќе работи на покренување на постапка за утврдување на одговорноста кај лицата од Министерството, вклучени и задолжени во организацијата на саемот“, пишува во реакцијата на Министерството.

Прочитај повеќе

Меѓугенерациска дружба во новиот пензионерски дом во Нерези

Слободен печат

Стаменковска-Стојковски побара оставка од директорката на Централен регистар

Слободен печат

ВМРО-ДПМНЕ до 10 март ќе ги објави кандидатските листи за изборите

Слободен печат

Мицкоски: Се знае кој е главниот организатор, инспиратор, сценарист на целиот случај „Рекет“

Слободен печат

Сведочења на евакуираните Срби од Кина: Вухан навистина е град на духови, во Шангај ситуацијата не е толку драстична

Слободен печат

Спасовски-Сасоли: Успешните реформи и новата методологија се важни чекори кон отпочнување на преговори за членство во ЕУ

Слободен печат

Остави Коментар

10 − два =

Прочитај повеќе

За седум дена истекува Јавниот повик за финансиска поддршка за Центрите за развој на планинските региони

Слободен печат

Заев: Со донесувањето на законот за ЈО покажавме дека државата ни е пред сѐ

Слободен печат

Мета е подготвен на секакво сценарио: „Никој не може да ме разреши пред да ми заврши мандатот“

МИА Агенција

Зоран Милановиќ и официјално е петтиот претседател на Хрватска (ВИДЕО)

МИА Агенција

Чулев: Има индиции дека Спасовски ја злоупотребил службената положба со јавна набавка на 3.000 пара чизми (ВИДЕО)

Слободен печат

Борбата против даночните измами во Франција донела девет милијарди евра во буџетот

МИА Агенција