Само една европска земја одбива да испрати муниција како помош за Украина

артилерија фото МИА

Со образложение дека „сака мир“, Унгарија денеска ја одби иницијативата на ЕУ за испраќање околу милион парчиња артилериска муниција – ракети, гранати и бомби, во следната година.

Тоа нема да ги спречи другите држави од Европската Унија да го сторат тоа, рече унгарскиот шеф на дипломатијата, Петер Сијарто.

Министрите за надворешни работи на ЕУ денеска одобрија акциски план, чија цел е да се снабдат украинските сили со најмалку еден милион гранати од 155 милиметри и да се надополнат стратешките резерви на земјите од ЕУ, од кои некои се скоро целосно исцрпени. Две милијарди евра ќе бидат повлечени од Европскиот мировен фонд (ЕПФ), вонбуџетски финансиски инструмент на Европската Унија кој ја подобрува способноста на ЕУ да дејствува како глобален обезбедувач на безбедност.

Унгарија прво ја бранеше Русија, беше против санкциите, потоа тврдеше дека е за мир, затоа што, според властите, и Унгарци кои живеат во Украина војуваат и гинат во првите борбени редови.

Американскиот Стејт департмент денеска објави дека САД ќе испратат на Украина нов пакет помош во оружје и опрема во вредност од 350 милиони долари. Ова ќе стигне пред очекуваната пролетна офанзива.

Жестоки борби се водат околу Бахмут. Со месеци руските сили сакаат да го заземат, но украинските војници пружаат отпор.

Земјите од ЕУ ќе пратат еден милион ракети, гранати и бомби во Украина

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот