Само ЕДЕН ВИНОВНИК предизвикува главоболка во ПМС: Тоа им го уништува месецот на жените

ПМС-от варира од жена до жена, но заедничко за сите е што чувствуваат грчеви во стомакот, желба за благо и нагли промени во расположението.

Но, дел од жените чувствуваат и главоболки, наречени уште предменструални мигрени, кои може да бидат сериозно неподносливи. Најчесто исчезнуваат кога почнува крварењето или пак до третиот ден од циклусот.

Оваа мигрена се разликува од обичната поради тоа што е предизвикана од падот на естрогенот, кој е најнизок во последните 2-3 дена пред да започне крварењето. Токму поради ова се намалува и прагот на толеранција на болки и жените ги чувствуваат поинтензивно од вообичаено.

Кај голем број девојки и жени, оваа мигрена резултира и со болки во желудникот, мачнини и повраќање. Предменструалната мигрена е почеста кај жените кои се склони кон мигренозни главоболки.

Прочитајте и...  Анџелина Џоли после долго време забележана на прошетка: Лежерниот стајлинг кој го одобрија и критичарите! (ФОТО)

Најдобра превентива е квалитетниот сон, здравата исхрана и хидратацијата на телото. Во овие случаи нема потреба да избегнувате да пиете лекови, бидејќи ако болката стане неподнослива, може крајно да ве исцрпи, па дури и да дехидрирате.

Прочитај повеќе

Виц на денот – Кусур

Слободен печат

Доделувањето на MTV музичките награди сепак ќе се одржи во Њујорк кон крајот на Август! (ФОТО)

Слободен Печат

Секој ден правел по 200 склекови, а резултатот после само еден месец бил неверојатен! (ФОТО)

Слободен Печат

Мајката на Парис Хилтон изгледа неверојатно во шестата деценија: Таа е вистинска дама! (ФОТО)

Слободен Печат

Анџелина Џоли после долго време забележана на прошетка: Лежерниот стајлинг кој го одобрија и критичарите! (ФОТО)

Слободен Печат

Ретко се релаксира и има слободно време – Вака изгледа Џенифер Лопез кога мисли дека никој не ја гледа (ФОТО)

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Се пофали со прекрасната линија во костим за капење: Брук Шилдс во 6-та деценија изгледа феноменално! (ФОТО)

Слободен печат

Кога си ѕвезда, се ти е дозволено: Том Круз го избегна карантинот, се враќа на снимањето на „Невозможна мисија 7“

Слободен печат

Алесандра Амбросио импресионираше со стајлингот на семејната вечера во Малибу! (ФОТО)

Слободен Печат

Џулија Робертс сподели ретка фотографија со сопругот Даниел Модер за нивната 18-годишнина (ФОТО)

Слободен печат

Џенифер Греј се разведува по 19 години брак: Парот живее одвоено уште од јануари

Слободен печат

Девојка забележала вистински хорор кога се вратила дома од карантин: Мислев дека дома ми се вселиле вонземјани! (ФОТО)

Слободен Печат