Само еден пациент позитивен на коронавирус се лекува во болницата „8 Септември“

Директорот на градската општа болница „8 Септември“ Христијан Костов на ТВ 24 потенцираше дека болницата е одредена да влезе во борбата против новиот коронавирус.

Како што информираше Костов, направена е реорганизација и прераспредеба на персоналот со цел да се искористи во таа борба, а целокупниот ресурс на болницата е ставен во служба. Реорганизацијата ќе служи за пациенти со потребен инвазивен третман или со високо или ниско суспектни на вирусот. Останатите пациенти кои се се јавиле во тријажниот центар ќе бидат прегледувани, каде ќе се утврди дали се суспектни на вирусот.

– Имаме пациент, ние имаме пациенти и ќе имаме и тоа не не плаши. Спремни сме да ги прифатиме позитивните пациенти. Од 30 досега тестирани, само кај еден е добиен позитивен резултат. Со оглед дека му беше потребна хируршка интервенција, пациентот е префрлен на Инфективната клиника. Кај другите резултатите беа негативни – рече Костов.

Прочитајте и...  Делегацијата на ЕУ во земјава со осуда за нападот врз ЛГБТИ активистот Беким Асани

Кај медицинскиот персонал не е регистриран позитивен на тестирањата. Ако се зголеми бројката на новозаболени, тогаш ќе се зголеми и обемот на капацитетот на работа, посочи Костов.

Прочитај повеќе

Израел осуети кибер напад врз одбранбената индустрија

Слободен печат

Страотни сцени од Минск: Полицијата пука во народот (ВИДЕО)

Слободен печат

Вака белоруската полиција ги понижува уапсените: Крвави и помодрени, принудени да се одречат од кревање револуција (ВИДЕО)

Слободен печат

Русија планира месечно да произведе по 5 милиони вакцини против ковид-19, по цена од 10 долари за 2 дози

Слободен печат

Ангеловска демантира дека подигнала штеден депозит од Еуростандард банка по информацијата дека ќе ја изгуби лиценцата за работа

Слободен печат

Кина реагира за врските на САД со Тајван: Тие што си играат со оган, ќе се изгорат

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Најмалку 800 луѓе во светот починаа поради дезинформации за Ковид-19

Слободен печат

Од девојче кое поради црната боја на кожата никој не го дружел, до историска кандидатура за потпретседател на САД

Слободен печат

Костовски: Двојна игра на НБ, ако беа решени да не затворат, тоа требаше да го направат уште пред една година

Слободен печат

Екстремистите го зазедоа клучното пристаниште во Мозамбик

Слободен печат

Се бара исчезнатиот Ѓорѓи Дервишовски-Гоче од Тетово

Слободен печат

ВМРО-ДПМНЕ: Дали Нина Ангеловска ги извадила парите од Еуростандард банка пред затворање?

Слободен печат