Салвини најави дека неговата партија е подготвена за договор со Берлускони

Итлаијанскиот политичар и лидер на десничарската лига Матео Салвини, денеска најави дека неговата партија е подговена да направи се за да се постигне договор со партијата форца Италија на порашениот премиер Силвио Берлускони.

– Во следните часа ќе се сретнам со Берлускони и со Џорџа Мелони (лидерка на крајнодесничарската партија Браќа Италија) –  рече Салвини за весникот „Ил Џорнале“ кој е во сопственост на семејството Берлускони.

Салвини додаде и дека ќе предложи договор што ќе биде поширок од спектарот на десниот центар. Во коалицијата би можеле да влезат и таканаречените граѓански листи ориентирани кон локалните избирачи, пренесува порталот Политико.

Лигата на Салвини неодамна објави дека се распаднала коалицијата со Движењето пет ѕвезди и најави дека до Сенатот ќе упати предлог за изгласување недоверба на владата.

Прочитајте и...  Регистрирани 359 прекршоци за неносење маски

Прочитај повеќе

Британската Влада ќе субвенционира посети на ресторани

Слободен печат

Дваесет и шести ден од антивладините протести во Бугарија

Слободен печат

Струјата ги запали социјалните мрежи

Уништени канделабри во скопски Аеродром (ФОТО)

Слободен печат

Уште тројца млади на возраст од 19 и 22 години заболени од Ковид-19 во Кавадарци

Слободен печат

Евакуирани жителите од околината на Мадрид поради пожар

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Мал авион падна врз зграда во село во близина на грчкиот град Серес

Миа Агенција

ВО ЖИВО: Протест во Белград, демонстрантите фрлаа со јајца и домати врз српскиот Парламент

Слободен печат

Заборавете на доларот, купувајте злато: Цената на скапоцениот метал ќе руши рекорди до крајот на годината

Слободен печат

Џафери ја напушта Инфективна, ќе ја води конститутивната седница

Слободен печат

МЗ: Вирусот најризичен за постарите лица, почитувањето на мерките за заштита од сите е клучно за нивна заштита

Слободен печат

Полн автобус од Охрид за Скопје: Сите патници се вознемирени и сакаме да се преземат мерки!

Слободен печат