Салатите можат да дебелеат? Да, еве како

Сосот, познат како „дресинг“ за салата, и во мала количина може да брои до 300 калории кои непотребно и несвесно ги внесуваме.

Ви изгледа како здрава салата, а содржи до неверојанти 1.300 калории. Јасно е, салатите се одличен избор за време на диетите (и воопшто!), но внимавајте на овие скриени калории кои можат да го предизвикаат спротивниот ефект.

Внимание на сосовите

Сосовите или познати како „дресинг“ за салата се суперкалорични. Обично се комбинација на мајонез и сенф, а самиот „дресинг“ во мала количина може да брои до 300 калории кои непотребно и несвесно ги внесуваме. Речиси сите популарни сосови (да, премногу се вкусни!), содржат шеќер. Ако сте на диета, прескокнете го секој вид на „дресинг“ за салата, односно заменете го со јаболков оцет, малку маслиново масло и лимон.

Премногу масти

Дури и кога сме кај маслиновото масло кое е исклучително здраво, при диетите треба да се внимава и на него. Наросете од маслиновото масло во салатата, но најмногу до 1-2 кафени лажички. Не заборавајте дека една лажица маслиново масло содржи дури 190 калории. Сончогледовото масло пак, содржи речиси двојно повеќе масти.

Прочитајте и...  Поранешна Мис на Англија има IQ 146: Ја тргна круната и повторно ќе работи како докторка! (ФОТО)

„Погрешен“ зеленчук

Кога зборуваме за салата и за слабеење, мислиме на зелена салата. Таа е најдобриот избор. Богата е со витамини, минерали и се што е потребно за функционирње на нашиот организам, како и за слабеење. Би можеле секако, да си го збогатите менито на зеленчук со брокула, карфиол, спанаќ, модар патиџан, тиквички, краставички и домати, но внимавајте на боранијата, грашокот, морковот, цвеклото, гравот и воопшто зеленчукот кој содржи прилично шеќер и скриени јагленохидрати.

Прочитај повеќе

Писателката на „Хари Потер“ открива техники за полесно дишење со кои тврди дека ја победила короната (ВИДЕО)

Слободен печат

Андреа Бочели за Велигден ќе пее во Миланската катедрала: Тоа ќе биде молитва за Милано и за цел свет!

Слободен печат

На Северина ѝ годи готвењето на свекрвата: Се здебелив 7 кила! (ВИДЕО)

Слободен печат

Коронавирусот не ги уништува само белите дробови, и друг орган е на удар!

Слободен печат

Роден е Серџо Блажиќ, „The Clash“ го објавија првиот албум и други настани кои ја одбележаа музиката низ историјата…

Слободен печат

Хороскоп за 8 април – Раковите ќе имаат проблеми со работата, Водолиите со парите

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Виц на денот – Таблети

Слободен печат

Необични работи кај жените кои ги привлекуваат сите мажи

Слободен печат

Наташа Беквалац објави фотографија додека се бања (ФОТО)

Васко Спасоски

Северина и во карантин може да одржи концерт: Погледнете што се случуваше во куќата на нејзиниот свекор Кеба! (ВИДЕО)

Васко Спасоски

Од интернат до самиот врв на Холивуд: Џеки Чен наполни 66 години!

Слободен печат

На папагалот Хуго не му паѓа тешко карантинот, тој учи нови зборови: Го опоменува сопственикот да стави маска, бидејќи има корона (ВИДЕО)

Васко Спасоски