Сакате куќа во Швајцарија? Можете да купите за 57 денари, НО ИМА ЕДЕН УСЛОВ

Локалните власти во италијанскиот кантон Тичино во Швајцарија, продаваат домови за само еден франк, што е нешто помалку од едно евро (57 денари).

Тоа е симболична цена за имотот, чија главна цел е да привлече нови жители во живописното селце Монти Скијага во близина на италијанската граница.

Како што пренесува агенцијата „Танјуг“, на располагање се девет руинирани камени куќи, кои купувачите по склучувањето на договорот се должни да ги реновираат според сите локални прописи.

Куќите се наоѓаат во идилична средина со поглед на езерото Маџоре и имаат и водовод со што реконструкцијата значително се олеснува.

Прочитајте и...  Мачка стана главна ѕвезда на концертот на Филхармонијата во Турција! (ВИДЕО)

Прочитај повеќе

Судбината на Евровизија на „стаклени нозе“: Можно е да се откаже поради коронавирус!

Слободен печат

Муабет со Елена Христова, вокалистка на „Баклава“: Албумот „IV“ нѐ сплотува во една голема фамилија

Јасмина Кантарџиева Димков

Весела Христовска: На македонската жена ѝ недостига повеќе самодоверба, време за себе и да знае да каже „не“

Јасмина Кантарџиева Димков

Кортни Лав: 28 долги години без Кобејн – Се уште го гледам како стои на таа обала (ФОТО)

Слободен печат

Фреди Меркјури доби улица во Лондон

Слободен печат

Додека смртта не нè раздели или пак не? Браковите на некои познати личности траеле помалку од мамурлакот на свадбата

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Работното место почва за инфекции: Заразите како пинг-понг топка меѓу колегите

Слободен печат

Дневен хороскоп за 26 февруари 2020 година: Близнаците не можат да се организираат, Скорпиите ќе ги мачи несоница

Слободен печат

AББA после 50 години: Како женскиот дел од групата ја преживеал големата трагедија и распаѓањето на групата?

Слободен печат

Виц на денот: Навигација

Слободен печат

БИДИ ДАМА, РЕКОА: Го гледавте ли најпопуларното видео во моментов? (ВИДЕО)

Стивен Спилберг сепак не ја поддржува ќерка си да снима филмови за возрасни

Слободен печат