„Сакам да умрам ВЕДНАШ“: Мајка го сними своето дете за да ги покаже вистинските последици на булингот! (ВИДЕО)

„Носи ме од тука веднаш, би можел сега да се прободам сам во срцето… Ме гледаш, a дури ни тебе не ти е грижа додека те гледам, не правиш ништо, само сакам да умрам веднаш, сакам да си ја удрам главата во стакло… Сакам некој да ме убие!“

Мајката на 9-годишниот Куаден, на кој му била дијагностицирана ахондроплазија (генетско нарушување кое предизвикува џуџест раст три дена по раѓањето) сподели трауматично видео на кое нејзиниот син извикува дека сака да умре веднаш, поради тоа што соучениците секој ден го задеваат на училиште за неговата ретка болест. Оваа храбра жена испрати силна и искрена порака, на која треба да обрнеме големо внимание:

„Ова е последицата на булингот над 9-годишно дете, кое само сака да оди на училиште, да се едуцира и да се забавува. Но секој ден нешто се случува, нова епизода на булинг, нов навредлив прекар… И сакам луѓето да знаат, колку нас не повредува ова, како семејство. Сакам луѓето да ги едуцираат своите деца! Сето ова „анти булинг с*ање“ НЕ функционира и сега моето дете е суицидно, речиси секој ден! Ова е страната која досега одлучував да не ја споделувам, избирав ова да биде приватно, но не можеме веќе вака, се обидуваме да бидеме позитивни и силни најмногу што може, но ова е последицата на булингот над 9-годишно дете. Јас морам будно да го следам цело време поради обидите за самоубиство! Ова не е шега, ве молам едуцирајте се и едуцирајте ја околината, мора да преземеме нешто за да ја подигнеме свеста за лицата со попреченост и ретки болести во едукацијата бидејќи не е доволно, ова не треба да се случува!“

Прочитајте и...  „Билд": Американски лекар користејќи комбинација на лекови нема смртен случај од Ковид-19

По објавата на видеото на социјалните мрежи кое привлече над 18 милиони прегледи, деветгодишниот Квејден доби коментари со поддршка од целиот свет, а се појави и хаштагот #WeStandWithQuaden, на кој луѓето испраќаат пораки со позитивни зборови.

Познати личности, вклучувајќи го и холивудскиот актер Хју Џекмен и НБА-кошаркарот Енес Кантер испратија пораки со поддршка за деветгодишното момче од Австралија, додека родителите од многу земји во светот споделија видео-пораки од нивните деца.

Посилен си отколку што мислиш, пријателе – порача Џекмен и ги повика луѓето ширум светот да бидат „добри“.

Зборовите #StopBullying (стоп за врсничкото насилство) се проширија на мрежите денес, а на хаштагот се објавуваа приказни со сопствени искуства со булинг, а притоа го повикаа и поддржаа Квејден да „остане силен“.

Прочитајте и...  Згодната водителка на „Гранд Магазин“ Ивана Ѓорѓевиќ: Сега сум како султанката Хурем, ми недостига студиото

Комичарот Бред Вилијамс, кој живее со истата состојба наречена ахондроплазија, рече дека собрал повеќе од 130.000 долари за помалку од еден ден за семејството да го испрати во Дизниленд.

Ова не е само за Квејден, ова е за сите кои некогаш биле жртви на врсничко насилство во нивните животи и им било речено дека не се доволно добри – напиша тој на страната каде што се давале донациите. „Ајде да им покажеме на Квејден и на другите дека има добрина во светот и дека тие се доволно вредни за неа“.

Прочитајте и...  На папагалот Хуго не му паѓа тешко карантинот, тој учи нови зборови: Го опоменува сопственикот да стави маска, бидејќи има корона (ВИДЕО)

Ерик Трамп, синот на американскиот претседател Доналд Трамп, го опиша видеото како „срцепарателно“.

Во меѓувреме, НБА-ѕвездата Енес Кантер на Твитер напиша дека „Светот е зад Квејден“ и го покани семејството на НБА натпревар. Спортски тимови во Австралија исто така застанаа зад Квејден, како и многу други луѓе ширум светот.

Прочитај повеќе

Ние можеме да им пренесеме коронавирус на мачките, а дали можат и тие на нас?

Слободен печат

Тесто за пица готово за 10 минути: Станете италијански пица мајстор во вашиот дом!

Слободен печат

„Космонаутот“ кој зема брисеви за коронавирус: Сите ни велат, чувајте се! (ФОТО+ВИДЕО)

Мирослава Бурнс

ФАНОВИТЕ ВО НЕВЕРУВАЊЕ: Популарниот актер снимен додека ЈА ДАВИ обожавателката! (ВИДЕО)

Слободен печат

Згодната водителка на „Гранд Магазин“ Ивана Ѓорѓевиќ: Сега сум како султанката Хурем, ми недостига студиото

Ј.К.Д

Вухан излезе од карантин: Како изгледа првото жариште на коронавирусот после два месеци изолација (ВИДЕО)

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Писателката на „Хари Потер“ открива техники за полесно дишење со кои тврди дека ја победила короната (ВИДЕО)

Слободен печат

Андреа Бочели за Велигден ќе пее во Миланската катедрала: Тоа ќе биде молитва за Милано и за цел свет!

Слободен печат

На Северина ѝ годи готвењето на свекрвата: Се здебелив 7 кила! (ВИДЕО)

Слободен печат

Коронавирусот не ги уништува само белите дробови, и друг орган е на удар!

Слободен печат

Лутаат ли пациенти со ковид-19 низ здравствениот систем? Млади завршуваат фатално

Мими Шушлеска Петкова

И такви некои слични итромански глупости…

Сашо Орданоски