Сакаа да ja спречат наездата на скакулци, но усмртија стотици камили (ВИДЕО)

Неколку стотици, а можеби и повеќе од илјада камили загинаа како резултат на труење со пестициди што ги користеа властите за да ја спречат наездата на скакулци во Саудиска Арабија.

Стотици мртви камили лежат на земја, се верува дека се отруени од пестициди.

Неколку стотици, а можеби и повеќе од илјада камили загинаа како резултат на труење со пестициди што ги користеа властите за да ја спречат наездата на скакулци во Саудиска Арабија.

Смртта на камилите се поврзува со отров кој се прскаше низ целата земја со цел да се заштити од наездата на инсекти.

На социјалните медиуми кружат ужасни снимки на кои се прикажани телата на животните на земја, како и ројот на милиони скакулци што уништуваат сè пред нив.

Прочитајте и...  Советник на Трамп предупредил за опасноста од коронавирус уште во јануари

Прочитај повеќе

Откриена измама во Германија за достава на 10 милиони маски

Слободен печат

Спасовски: Поминавме многу премрежја во минативе 27 години, да останеме обединети

Лицата со кардиолошки заболувања со зголемен ризик, следењето на препораките од кардиолозите клучни во заштитата

Почувствувам земјотрес во југозападните делови на Македонија

Македонија одбележува 27 години од приемот на земјава во ОН

Горан Наумовски

Димитров: Последниот процес од затворање на македонското прашање ќе бидат билатералните односи и развивање на пријателството со Бугарија

Бојана Нојиќ

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Филипче: Да ги заштитиме здравствените работници

Отворено писмо од средношколец до министерот Адеми: Барем еден ден ставете се на наше место и погледнете со какво он лајн лудило се соочуваме

Слободен печат

Ноќеска МВР уапси 19 граѓани

Џонсон е во стабилна состојба

Слободен печат

Черепналкова – Трајкоска: „Заедно дома“ поттикнува креативно и квалитетно поминато време со децата во услови на пандемија

Слободен печат

Честитка на претседателот Заев за Меѓународниот ден на Ромите