9 C
Скопје

Сака слободно да трча: Олимписка шампионка на суд за човекови права!

Олимписката шампионка на 800 метри Јужноафриканката Кастер Семења објави дека ќе поднесе жалба до Европскиот суд за човекови права во врска со правилата на Светската атлетика за дозволено ниво на тестостерон кој е природно зголемен кај атлетичарките.

Според правилата на Светската атлетика од 2019 година, на Семења не ѝ е дозволено да се натпреварува во дисциплини од 400 метри до една милја сè додека не започне да користи лекови кои го намалуваат нивото на тестостерон. Во случај да одлучи да не зема лекови, Семења ќе мора да ја смени дисциплината.

Минатиот септември, Врховниот суд на Швајцарија ја одби жалбата на 30-годишната атлетичарка, иако правилото за тестостерон влијае на натпреварувачкте со „разлика во развојот на полот“.

Прочитајте и...  РФМ: Максимум шест странски ракометари од сезоната 2022/2023

Семења тогаш одлучи да се жали до Европскиот суд за човекови права, за да може да се натпреварува и да ја брани својата титула на Олимписките игри во Токио ова лето.

– Сè што бараме е да ни биде дозволено да трчаме слободно засекогаш, силни и бестрашни жени како што сме и како што отсекогаш сме биле – рече Семења, објави „Би-Би-Си“.

Нејзините адвокати ќе тврдат дека Швајцарија не ја заштитила Семења од кршење на нејзините права. Спортистките со ДСД (Female athletes with Differences of Sexual Development) имаат поголемо ниво на природен тестостерон, за кој Светската атлетика тврди дека им дава предност во натпреварувањата.

Прочитајте и...  ВИДЕО: Рекордна вечер за Богдановиќ, осум тројки против Шарлот

Во 2019 година, Судот за спортска арбитража ја одби жалбата на Семења, по што Врховниот суд на Швајцарија привремено ја суспендираше одлуката, а потоа ја потврди.

Таа ги освои златните олимписки медали на 800 метри во 2012 и 2016 година. Поради новото правило, не можеше да учествува на Светскиот куп во Доха во 2019 година.

Минатиот март рече дека сака да учествува на Игрите во Токио на трката на 200 метри, бидејќи не мора да зема лекови за таа дисциплина. Нејзин најдобар резултат на 200 метри е 23,49 секунди, а нормата за Олимписките игри е 22,80.

Поврзани вести

ВИДЕО: Неверојатниот Кари собори рекорд на Вилт Чембрлен

Слободен печат

ВИДЕО: Фудбалски празник во Виго, седум голови и пресврт на Севиља!

Слободен печат

ФОТО: Манасков и Веспрем го освоија Купот на Унгарија!

Слободен печат

До оваа сезона никој не знаеше за него, Барса го проценува на 400 милиони евра

Слободен печат

МЗТ Скопје Аеродром славеше во дербито против Пелистер

Слободен печат

Македонската БЏЏ репрезентација се враќа со медали од турнирот во Србија

Слободен печат

Остави Коментар