„Брегзит им го скрши срцето на лондончани“

Пред неговата посета на Брисел денеска, Хан рече: „Како и многу Лондончани, јас сум скршен во срцето затоа што веќе не сме членки на Европската унија, но тоа не значи дека иднината на земјата не може да биде тесно поврзана со остатокот од Европа “.

Лондончани се скршени во срцата после брегзит и треба да им биде дозволено да го задржат своето европско жителство, изјави градоначалникот на британскиот главен град, Садик Кан.Тој ја повика Владата да им дозволи на сите британски граѓани да имаат „придружно жителство” на ЕУ. Тоа ќе им овозможи да задржат голем дел од своите права со кои располагале пред Велика Британија да ја напушти Унијата, вклучително и правото за слободно движење во рамките на ЕУ.

Пред неговата посета на Брисел денеска, Хан рече: „Како и многу Лондончани, јас сум скршен во срцето затоа што веќе не сме членки на Европската унија, но тоа не значи дека иднината на земјата не може да биде тесно поврзана со остатокот од Европа “.

Прочитајте и...  ОБСЕ: Централизирано информирање на српската влада за епидемијата

– Премиерот рече дека негова работа е да ја обедини земјата и да не придвижи напред, и не можам да замислам добар начин да го премотам јазот меѓу британските гласачи кои сакаа да излезат и милионите лондончани и британски граѓани кои продолжуваат да се сметаат себеси и сакаат да бидат Европејци. Ќе има поддршка од милиони лондончани и Британци кои се шокирани кога ги изгубиле своите права како европски граѓани. Како што започнува следната фаза од преговорите меѓу Велика Британија и ЕУ, сакам оваа тема за придружно жителство да биде во фокусот на дискусиите за нашите идни односи.

Кан ќе се состане со бриселскиот преговарач за брекзит, Мишел Барние и претседателот на Европскиот парламент, Дејвид Сасоли, за време на неговата посета на белгискиот главен град денеска.

Прочитајте и...  Адеми: Онлајн-настава има во сите училишта

Идејата за европско жителство ја одобри поранешниот претседател на раководната група на ЕП за брегзит Ги Верхофштад.

Прочитај повеќе

Дончев: Нема потреба од страв – Луѓето кои се на боледување, трудниците, породилките ќе ги добијат своите редовни надоместоци

Слободен печат

Трамп: Очекувам Саудиска Арабија и Русија да постигнат договор за производството на нафта

Слободен печат

Стејт департмент: Руската медицинска опрема е купена, не е подарок (ВИДЕО)

Слободен печат

Најмногу снег во Битола, најстудено во Маврово

МИА Агенција

Состојба со коронавирусот во светот до 10 часот

Алек Стојковски

Здравствениот систем подготвен за пикот од епидемијата што се очекува на крајот на април

МИА Агенција

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Позитивните на тестот за коронавирусот од Систина, ќе мора да се тестираат и во ИЈЗ

МИА Агенција

Дали Турција ќе стане новата Италија?

Слободен печат

Лазаревиќ упати порака преку својата виолина: Седете дома за себе, за нас, за сите (ВИДЕО)

Слободен печат

Андоновиќ: Светот обединет во последиците од коронавирусот, но разeдинет во пристапот на запирањето на ширењето на пандемијата

Слободен печат

Атанасова, поранешен шеф на кабинетот на Филипче: Колективен имунитет или руски рулет со животот на граѓаните во Шведска

Слободен печат

Грчкиот бегалски камп „Рицона“ е ставен во карантин, потврдени 20 случаи на коронавирус

Слободен печат