-1 C
Скопје

САД воведoa санкции против три руски компании

Американскиот Стејт департмент воведе санкции против три руски компании поради нарушување на Законот за неширење оружје за масовно унништување во однос на Иран, Северна Кореја и Сирија. 

Се работи за компаниите „Авиазапчаст”, „Нилка груп” и „Елекон”, првите две од Москва, последната од Казан. Одлуката стапила во сила на 6 ноември, се вели на сајтот на Федералниот регистер на САД. Документот за санкции официјално ќе биде објавен утре. 

Актуелниот Закон за неширење оружје налага забрани за предавање на технологии за создавање атомско, хемиско и биолошко оружје на Иран, Северна Кореја и Сирија, вклучително и логистика за нивни превоз. 

Ограничувањата предвидуваат забрана на склучување договори со компании од списокот санкции и продажба на муниција, укажани во Законот за контрола на извоз на вооружување, исто така и забрана за учество на тие компании во програмите за помош на владата на САД. Покрај тоа, ним не им се даваат лиценци и стоки чиј експорт е регулиран со Законот за рефрома на контролата на извозот од 2018 година. 

Извор.МИА

Прочитајте и...  Косово со седум починати, 296 нови случаи и 526 оздравени пациенти од ковид-19 во последните 24 часа

Поврзани вести

За ЕУ нема алтернатива, членство во ЕЕЗ е само преодно решение

Слободен печат

Облачно со сончеви периоди и ветер, снег на југ

Слободен печат

Колку чини еврото денеска?

Слободен печат

Четвртиот пакет ги исклучи оние од третиот: Од 78.000 приговори за помош од 6.000 денари, прифатени само 2.132!

Соња Кириџиевска

Палењето знаме е примитивизам што треба да се казни

Соња Христовска Угриновска

На денешен ден – 16 јануари

Марина Дамческа

Остави Коментар