9.2 C
Скопје

САД воведоа санкции кон иранската група Шахид Меисами

САД воведоа санкции кон иранската група Шахид Меисами, блиска до иранската Организација за одбранбени иновации и истражувања и нејзиниот директор, поради сомнение дека учествувала во развојот на иранското хемиско вооружување.

– Иранскиот развој на оружје за масовно уништување е закана по безбедноста на неговите соседи и светот, изјави американскиот министер за финансии Стивен Мнучин.

Тој додаде дека САД ќе продолжат да се борат против обидите на Техеран да развие хемиско оружје. 

Извор:МИА

Прочитајте и...  МОН: Над 90 отсто ученици успешно следеа онлајн-настава - моделот продолжува

Поврзани вести

Над 800 новозаразени во Албанија, пет лица починаа – меѓу нив и 26-годишен пациент

Слободен печат

Мило Ѓукановиќ е реизбран за претседател на ДПС

Слободен печат

Маричиќ: Сегашната законска рамка дава простор да се испитува потеклото на имот

Слободен печат

ВИДЕО: Полицијата со водени топови ги растеруваше демонстрантите во Холандија, уапсени се 25 лица

Слободен печат

Делови од Карпош утре ќе останат без вода

Слободен печат

„Цела куќа се тресеше како граната да експлодира“: Нов силен земјотрес кај Петриња

Слободен печат

Остави Коментар