САД ВО ГОЛЕМ ПРОБЛЕМ: Во Турција им останале нуклеарни бомби?

Лошите односи помеѓу САД и Рурција поради турската офанзива во Сирија повторно на површина го извадија старото прашање меѓу двете земји, дали треба САД да ги отстрани нуклеарните бомби кои од дамна се распоредени во бази во Турција?

За ова осетливо прашање во ретко се дебатира во американската јавност, јавува агенцијата Бета. Тој проблем е комплициран од повеќе причини, вклучително и фактот според кој американската влада јавно да не ги признае локациите на својот нуклеарен потенцијал во странство.

Наспроти тоа, јавна тајна е дека околу 50 американски термонуклерарни бомби Б-61 се складирани под силно обезбедување во воздушната база Инџирликна југот од Турција, пишува хрватски Експрес.

Прочитајте и...  Коронавирусот повторно се враќа во Шпанија? Дневниот број на заразени највисок од 22 мај

Прочитај повеќе

„ДУНА”: Апликацијата за изборниот процес функционира нормално, сајтот на ДИК беше хакиран

Слободен печат

Шабани: ДИК во стандардна процедура ги проверува податоците за резултатите од изборите од ОИК

Слободен печат

Јовановиќ: Ќе беше супер ако во Собранието влезеше нова партија, Левица е најлоша од сите

Слободен печат

Албанија: Казна од 15 евра за неносење заштитни маски во затворен простор

Слободен печат

Ципрас му ја честита победата на Заев

Слободен печат

Руската вакцина против коронавирусот е тестирана на 38 луѓе, тврдат била безбедна

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Шест тима на ДИК рачно ги внесуваат податоците во системот на резултати

Остров продаден за 6 милиони долари: Купецот го видел само на снимки

Слободен печат

Италија им забрани влез на државјаните на Србија, Косово и Црна Гора

Слободен печат

Демократски сојуз: Што побрзо да се состави стабилна влада, без развлекувања и уцени

Слободен печат

Песков: Путин не планира средба со Трамп

Слободен печат

ВМРО-ДПМНЕ победник во Штип, разликата со СДСМ е 64 гласови

Слободен печат