САД ВО ГОЛЕМ ПРОБЛЕМ: Во Турција им останале нуклеарни бомби? – Слободен печат
ВестиПланета

САД ВО ГОЛЕМ ПРОБЛЕМ: Во Турција им останале нуклеарни бомби?

Лошите односи помеѓу САД и Рурција поради турската офанзива во Сирија повторно на површина го извадија старото прашање меѓу двете земји, дали треба САД да ги отстрани нуклеарните бомби кои од дамна се распоредени во бази во Турција?

За ова осетливо прашање во ретко се дебатира во американската јавност, јавува агенцијата Бета. Тој проблем е комплициран од повеќе причини, вклучително и фактот според кој американската влада јавно да не ги признае локациите на својот нуклеарен потенцијал во странство.

Наспроти тоа, јавна тајна е дека околу 50 американски термонуклерарни бомби Б-61 се складирани под силно обезбедување во воздушната база Инџирликна југот од Турција, пишува хрватски Експрес.

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на Слободен Печат значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени на сајтот.

Тагови

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Close