САД успешно тестираа далечинско лансирање на нуклеарна ракета со команда од воздух

Военото воздухопловство на САД денеска соопшти дека успешно тестираше балистичка интерконтинентална ракета (ИЦМБ) „Минитмен три”,со далечинска команда од авион во воздух. Ракетата може да носи три нуклеарни боеви глави.

Невооружената ракета беше лансирана од воздухопловната база Банденберг во Калифорнија и прелета 6.760 километри на Пацификот и падна во море во близина на Малшарските Острови.

– „Минитмен три” има 50 години и продолжувањето на нејзиното тестирање е важно за да обезбедиме нејзина еефикасност до 2030 година, кога ќе биде заменета со нова ракета ГБСД (Ground Base Strategic Deterrent), соопшти американското воено воздухопловство.

„Минитмен три” од 2005 година е единствен преостанат тип на нуклеарна ракета земја – воздух во американскиот нуклеарен арсенал, која е инсталирана во подземни силоси во три воени бази: Во Вајоминг, во Јужна Дакота и во Монтана.

Нуклеарните ракети „Трајдент” наменети за гаѓање цели на земја, инсталирани се на подморниците, а третиот и последен вид нуклеарно оружје на САД се бомбите кои ги носат стратешките авиони – бомбардери.

Прочитајте и...  Обоено грчкото знаме на Кастелоризо, Грција очекува Турција да го осуди инцидентот

Прочитај повеќе

Врачено Рациновото признание за 2020 на Томислав Османли

Слободен печат

Швајцарците го одбија предлогот на десницата за ограничување на имиграцијата од земјите на ЕУ

Слободен печат

Инцидентите со полицајците под лупа на Македонскиот полициски синдикат

Биланси од судирите на Ерменија и Азербејџан во Нагорно Карабах (ВИДЕО)

Слободен печат

Папата апелира за мир во регионот на Кавказ

Слободен печат

Акар: Анкара го поддржува Баку

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Во „Викендот без ДДВ“ ќе се купуваат домашни производи и ИТ опрема до 30.000 денари

Слободен печат

Заев: Никој нема да биде изоставен со четвртиот пакет мерки (ВИДЕО)

Слободен печат

Рама од Валона најави: Албанија ќе ги олесни анти-ковид мерките

Слободен печат

Силен земјотрес во близина на Света Гора

МИА Агенција

Помпео на средби со Мицотакис и Денедиас во Атина

МИА Агенција

Честитка од претседателот Пендаровски по повод празникот Јом Кипур

Слободен печат