САД со предлог за нови претседателски избори во Венецуела

Американскиот државен секретар Мајк Помпео вчера предложи и Николас Мадуро и Хуан Гуаидо да се откажат од претседателската трка во периодот на транзиција, а „Државен совет”, составен од претставници на власта и опозицијата да биде задолжен за организирање слободни и фер претседателски и парламентарни избори во рок од шест до 12 месеци.

Помпео предлага Гуаидо за транзицискиот период да остане претседател на Парламентот и да му биде дозволено да се кандидира за претседател

– Тој (Гуаидо) е најпопуларен политичар во Венецуела и кога сега би биле изборите би остварил неверојатно добар резултат, посочи Помпео.

Тој додаде дека САД ќе продолжат да го поддржуваат Гуаидо.

– Николас Мадуро треба да замине. Секогаш зборувавме дека Мадуро никогаш повеќе нема да биде на власт во Венецуела, посочи Помпео.

Прочитајте и...  Спасовски: Ако има потреба да се прогласи вонредна состојба уште некој ден за справување со економските последици, тоа ќе го направиме

САД од јануари 2019 година го признаваат Гуаидо како привремен претседател на Венецуела. Но, поддршката од САД и уште 50-тина држави во светот не доведе до решавање на кризата во Венецуела.

Прочитај повеќе

Нови правила и за капење во базени во Грција и за лежење покрај море, ова е задолжително летово

Слободен печат

Министерство за правда: Истрагата за смртта на Џорџ Флојд е „главен приоритет” (ВИДЕО)

МИА Агенција

Јанушев: СДСМ роковите за избори ги вади од ракав

Слободен печат

„Проба за протест“ на партијата на премиерот Курти во Приштина

МИА Агенција

Франција наскоро целосно ќе излезе од мерките на изолација

МИА Агенција

Едуар Филип: Одлуката за отворање на надворешните граници на ЕУ по 15 јуни

МИА Агенција

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Бебе позитивно на ковид-19 со специјален лет префрлено на клиника во Швајцарија

Слободен печат

СДСМ: Чулев со невистини се обидува да ја вознемирува јавноста

Слободен печат

Агенција за национална безбедност: Немаме опрема за прислушување, УБК замина во историјата

Слободен печат

Трамп на нацијата ѝ се обрати преку Твитер: Постигнат е тажен рекорд од 100.000 починати

Слободен печат

По вртоглавиот пад оваа година, германската економија догодина ја очекува скок од 10 проценти

Слободен печат

На 2 јуни се отвораат баровите и кафулињата во Франција

Слободен печат