14 C
Скопје

САД: Русија ги блокира напорите Сирија да одговара поради употреба на хемиско оружје

Русија ги блокира сите напори да се побара одговорност од Сирија поради употреба на хемиско оружје, изјави денеска американската амбасадорка во ОН, Линда Томас-Гринфилд за време на видео конференцијата на Советот за безбедност на светската организација.

– Сите знаеме дека режимот на Башар ал Асад многу пати користел хемиско оружје. Зошто тогаш за тоа не се бара одговорност од сириската Влада?, истакна Томас-Гринфилд.

Таа нагласи дека режимот на Асад, обидувајќи се да избегне одговорност, ги блокира истрагите и ја поткопува улогата и работата на Организацијата за забрана на хемиско оружје.

– И сојузниците на тој режим, конкретно Русија, исто така, настојуваат да ги блокираат сите напори да се бара одговорност од власта на Башар ал Асад, додаде амбасадорката на САД.

Прочитајте и...  Стејт департментот ќе препорача Американците да не патуваат во 80 отсто од државите

Според неа, „Русија го бранела режимот на Асад, и покрај неговите напади со хемиско оружје, ја напаѓала професионалната работа на Организацијата за забрана на хемиско оружје и ги поткопувала настојувањата да се бара одговорност од Сирија за употреба на хемиско оружје и голем број други злосторства”.

ОН, кои претходно ја обвинуваа Сирија за хемиски напади, очекуваат одговор од Дамаск на 19 прашања поставени пред повеќе години во врска со постројките кои би можеле да се користат за производство и складирање на хемиско оружје.

Сирија тврди дека работи согласно меѓународното право и ги отфрла тврдењата на Западот, на чело со САД, дека користела хемиско оружје.

Поврзани вести

Украина тврди дека Русија наскоро ќе има повеќе од 120.000 војници на границата

Слободен печат

Аквадуктот во Скопје доби највисок степен на заштита на културно наследство

Слободен печат

Царовска: Родителот кој смета дека неговото дете нема да може да учи електронски ќе може да си го испечати учебникот

Слободен печат

Спасовски: Со координирана акција и активна меѓународна соработка до справување со глобалните безбедносни ризици

Слободен печат

Џорџ В. Буш ја критикува Републиканската партија на САД

Слободен печат

Социјалдемократите го слават денот на канабисот и жалат за бавната легализација

Слободен печат

Остави Коментар