САД преместува војска од Сирија во Ирак – Слободен печат
ВестиПланета

САД преместува војска од Сирија во Ирак

Американскиот министер за одбрана најави преместување на 1.000 војници во Ирак кој ќе ја чуваат оваа држава.

Американскиот министер за одбрана Марк Еспер вчера изјави дека се очекува скоро сите 1.000 војници кои се повлекуваат од северниот дел на Сирија да бидат преместени во западен Ирак со цел да ја продолжат борбата против Исламска држава и да помогнат во одбрана на Ирак.

– Продолжува американското повлекување од семероисточна Сирија. Се работи за недели, не за денови. Моментално планот е тие сили да се репозиционираат во западен Ирак – изјави Еспер.

Тој додал дека нивна примарна задача ќе е да помогнат во одбран на Ирак и да продолжат да се борат против Исламска држава.

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на Слободен Печат значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени на сајтот.

Тагови

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Close