САД преместува војска од Сирија во Ирак

Американскиот министер за одбрана Марк Еспер вчера изјави дека се очекува скоро сите 1.000 војници кои се повлекуваат од северниот дел на Сирија да бидат преместени во западен Ирак со цел да ја продолжат борбата против Исламска држава и да помогнат во одбрана на Ирак.

– Продолжува американското повлекување од семероисточна Сирија. Се работи за недели, не за денови. Моментално планот е тие сили да се репозиционираат во западен Ирак – изјави Еспер.

Тој додал дека нивна примарна задача ќе е да помогнат во одбран на Ирак и да продолжат да се борат против Исламска држава.

Прочитајте и...  Нова интервенција на австралиската Влада против невработеноста

Прочитај повеќе

Пленковиќ од Милановиќ доби мандат за формирање нова влада на Хрватска

Слободен печат

СДСМ: Мицкоски е изгубен во сопствените заблуди, па заборавил и да брои

Слободен печат

И гувернерот на Оклахома заразен од коронавирус

Слободен печат

Москва: Изградбата на Северен тек 2 ќе бида завршена и покрај санкциите а САД

Слободен печат

Зголемен број на заразени во Грција, репродукцискиот индекс на вирусот сѐ уште е под нула

МИА Агенција

„ДУНА”: Апликацијата за изборниот процес функционира нормално, сајтот на ДИК беше хакиран

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Шабани: ДИК во стандардна процедура ги проверува податоците за резултатите од изборите од ОИК

Слободен печат

Јовановиќ: Ќе беше супер ако во Собранието влезеше нова партија, Левица е најлоша од сите

Слободен печат

Албанија: Казна од 15 евра за неносење заштитни маски во затворен простор

Слободен печат

Ципрас му ја честита победата на Заев

Слободен печат

Руската вакцина против коронавирусот е тестирана на 38 луѓе, тврдат била безбедна

Слободен печат

Шест тима на ДИК рачно ги внесуваат податоците во системот на резултати

Весна Тодоровска