САД открија тунел за криумчарење дрога под мексиканската граница

Влезовите во тунелот се наоѓале на просторот на два магацина, едниот лоциран во американскиот град Сан Диего и другиот во мексиканскиот град Тихуана.

Американските полициски сили открија 600-метарски тунел за криумчарење под мексиканската граница, во близина на гратчето Сан Диего, запленувајќи дрога во вредност од околу 30 милиони долари, се наведува во соопштението објавено на интернет страницата на САД за имиграција и гранична полиција.

Објектот е откриен како резултат на заедничката операција на мексиканските и американските служби.

Влезовите во тунелот се наоѓале на просторот на два магацина, едниот лоциран во американскиот град Сан Диего и другиот во мексиканскиот град Тихуана. Според експерти, тунелот се користел неколку месеци и бил добро опремен. Некои делови од ѕидовите биле зајакнати, а внатре се користел систем за вентилација и осветлување, како и шини.

Во тунелот се пронајдени речиси 590 килограми кокаин, 39 килограми метамфетамин, речиси осум килограми хероин, над 1,3 тони марихуана и околу еден килограм фентанил.

Прочитајте и...  ВМРО-ДПМНЕ: Дали Нина Ангеловска ги извадила парите од Еуростандард банка пред затворање?

– Тоа е прв случај во историјата на Сан Диего, кога во тунел се откриени пет различни видови наркотици. Вкупното количество на запленета дрога се проценува на 29,5 милиони долари, се наведува во соопштението.

Прочитај повеќе

Израел осуети кибер напад врз одбранбената индустрија

Слободен печат

Страотни сцени од Минск: Полицијата пука во народот (ВИДЕО)

Слободен печат

Вака белоруската полиција ги понижува уапсените: Крвави и помодрени, принудени да се одречат од кревање револуција (ВИДЕО)

Слободен печат

Русија планира месечно да произведе по 5 милиони вакцини против ковид-19, по цена од 10 долари за 2 дози

Слободен печат

Ангеловска демантира дека подигнала штеден депозит од Еуростандард банка по информацијата дека ќе ја изгуби лиценцата за работа

Слободен печат

Кина реагира за врските на САД со Тајван: Тие што си играат со оган, ќе се изгорат

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Најмалку 800 луѓе во светот починаа поради дезинформации за Ковид-19

Слободен печат

Од девојче кое поради црната боја на кожата никој не го дружел, до историска кандидатура за потпретседател на САД

Слободен печат

Костовски: Двојна игра на НБ, ако беа решени да не затворат, тоа требаше да го направат уште пред една година

Слободен печат

Екстремистите го зазедоа клучното пристаниште во Мозамбик

Слободен печат

Се бара исчезнатиот Ѓорѓи Дервишовски-Гоче од Тетово

Слободен печат

ВМРО-ДПМНЕ: Дали Нина Ангеловска ги извадила парите од Еуростандард банка пред затворање?

Слободен печат