-6.1 C
Скопје

САД одобрија евентуална продажба на воена опрема и оружје на Хрватска

Американскиот Стејт департмент одобри евентуална продажба на воена опрема и оружје на Хрватска во висина од 757 милиони долари, објави американската Агенција за одбранбена  безбедносна соработка (ДСЦА).

Стејт департментот донел одлука со која се одобрува евентуална продажба на воена опрема и оружје на Хрватска за обнова, модернизација и поддршка на пешадиските борбени возила од типот „Бредли” М2А2.

ДСЦА наведе дека продажбата на опрема на Хрватска нема да ја промени основната воена рамнотежа во регионот.

За купување на американско оружје покрај Хравтска заинтересирани се и Јужна Кореја, Саудиска Арабија, Бразил, Либан и Канада.

Ивор;МИА

Прочитајте и...  ВИДЕО | Меланија Трамп си заминува од Белата куќа: Првата дама го имаше последното обраќање

Поврзани вести

Лавина во Русија: Властите стравуваат дека се затрупани 12 лица

Слободен печат

Почина хрватскиот амбасадор во Франција

Слободен печат

„Децата останаа сираци, без мајка, баба и дедо“: Погребани жртвите и убиецот од трагичниот настан во селото Расно

Слободен печат

Истражување: Јужноафриканската варијанта на коронавирус полесно се пренесува

Слободен печат

Портпаролот на Џонсон: Навални веднаш да биде ослободен

Слободен печат

Царовска: Нудиме реформа која се фокусира на знаењата на децата, интеграцијата не значи намалување на часовите

Слободен печат

Остави Коментар