САД немаат намера да ја прекинат соработката со сириските Курди

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган денеска во Вашингтон ќе се сретне со американскиот претседател Доналд Трамп. Имајќи ја во предвид комплексната ситуација на североистокот на Сирија по турската воена офанзива и американското делумно повлекување од оваа област, јасно е дека ова ќе биде главната тема на средбата меѓу Трамп и Ердоган

Во пресрет на средбата во Вашингтон, турскиот претседател Ердоган ги обвини и САД и Русија дека не ги исполнуваат дадените ветувања и преземените обврски да ги принудат курдските сили да се повлечат од пограничниот простор, обврска која беше услов Анкара да ја запре воената интервенција.

Турскиот престедател најави дека турската армија нема да се повлече од Сирија се додека тоа не го сторат останатите странски војски, и дека ќе продолжат воените операции против терористите во оваа погранична област.

Прочитајте и...  Ердоган: Секој напад врз Турција ќе резултира со висока цена

Но, и САД упатија порака во пресрет на денешната средба на Ердоган и Трамп.
Висок преставник на администрацијата во Белата куќа соопшти дека Вашингтон засега не планира да ја прекине соработката со сириските Курди, што дополнително го прави неизвесен исходот од состанокот меќу Трамп и Ердоган

Прочитај повеќе

Руски јутјубер уапсен за оддавање на државни тајни, ќе остане во притвор до октомври

Слободен печат

Потресни сведочења од притворените на протестите во Минск: Не соблекуваа голи, не тепаа и не мачеа, жените врескаа (ВИДЕО+ФОТО)

Слободен печат

Глетка која го запира здивот: Над 300 делфини забележани во Калифорнија

Слободен печат

Иран ја осуди популарната двојка на 16 години затвор и камшикување поради објави на Инстаграм

Слободен печат

Груби: Сè уште не е постигнат договор помеѓу СДСМ и ДУИ, албанската опозиција шири лажни вести

Слободен печат

Германија ќе ја прогласи Шпанија за ризично подрачје поради коронавирусот

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Матоши: Не се укинуваат тестовите за македонските граѓани при влез во Косово

Миа Агенција

Пандемијата го крена рејтингот на Болсонаро

Слободен печат

Наумовска: Очекуваме дека рокот за отпочнување на учебната година ќе биде пролонгиран

Слободен печат

Шасивари: Доделувањето на мандатот е нов политички преседан, Пендаровски доби функција која ја има само Макрон

Слободен печат

Протест во Скопје против поскапувањето на струјата: Не смееме да го дозволиме овој удар на нашиот грб!

Слободен печат

Радев: Ако има оставки и предвремени избори може да се зборува за промена на Уставот на Бугарија и иднината

Слободен печат