САД: Нема назнаки дека Русија ќе го користи нуклеарното оружје распоредено во Белорусија

Говорот на Путин/ Фото EPA-EFE/SERGEY SAVASTYANOV/SPUTNIK

Американското Министерство за одбрана соопшти дека нема индикации дека Русија се подготвува да употреби нуклеарно оружје, откако Москва најави распоредување на тактичко нуклеарно оружје во Белорусија.

„Ги видовме извештаите за руското соопштение и ќе продолжиме да ја следиме оваа ситуација. Не видовме причина да ја прилагодиме нашата сопствена стратешка нуклеарна положба или каква било индикација дека Русија се подготвува да користи нуклеарно оружје. Остануваме посветени на колективната одбрана на НАТО алијансата“, се вели во писмената изјава на прес-службата на Министерството за одбрана.

Рускиот претседател Владимир Путин вчера изјави дека Москва ќе распореди тактичко нуклеарно оружје на територијата на својот сојузник Белорусија, земја на прагот на Европската Унија.

„Нема ништо невообичаено во ова: САД го прават тоа со децении. Тие веќе долго време распоредуваат тактичко нуклеарно оружје на територијата на своите сојузници“, рече Путин во интервју за руската телевизија.

„Се договоривме да го сториме истото. Веќе им помогнавме на нашите белоруски колеги и ги опремивме нивните авиони (…) без да ги прекршиме меѓународните договори за неширење нуклеарно оружје. Десет авиони се подготвени да користат такво оружје“, рече Путин.

„На 3 април започнуваме со обука на екипажот, а на 1 јули ја завршуваме изградбата на специјалното складиште за тактичко нуклеарно оружје на територијата на Белорусија“, додаде тој.

Според Путин, оваа одлука е поттикната од подготвеноста на Лондон да испрати оружје со осиромашен ураниум во Украина, за што неодамна разговараше британски функционер. Путин се закани дека ќе прибегне кон истиот тип муниција доколку Киев ја добие.

„Русија, се разбира, има со што да возврати. Имаме, без претерување, стотици илјади вакви гранати. Засега нема да ги користиме“, рече рускиот претседател.

Извор: Индекс.хр

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот