САД не размислува за нов локдаун, се фокусира на вакцинација

Џен Псаки
Џен Псаки / Фото: EPA-EFE/Andrew Harrerr / POOL

САД не треба да воведат ново „заклучување“ за да го спречат ширењето на ковид-19 и ќе се потпрат на други достапни алатки, соопшти синоќа координаторот на Белата куќа за ковид-19 Џеф Зиентс, додека портпаролката на Белата куќа Џен Псаки рече дека администрациите не препорачуваат ново заклучување, пренесува Си-Ен-Би-Си њуз.

Ние не одиме во таа насока. Имаме алатки за да го забрзаме излезот од оваа пандемија: достапни вакцинации, дополнителни дози, вакцинација на деца и третман. Можеме да се бориме со вирусот без да ја затвориме нашата економија на кој било начин, им рече Зиентс на новинарите во Белата куќа.

Зиентс истакна дека во петокот американскиот регулатор ја одобри т.н засилувачка доза за сите возрасни Американци и дека трета доза од вакцината оттогаш е дадена на 3 милиони Американци.

Не одложувајте, добијте го вашиот засилувач за да имате подобра заштита од ковид-19 како што се приближуваме кон зимата, рече тој.

Џеф Зиентс
Џеф Зиентс/ Фото EPA-EFE/Leigh Vogel / POOL

Псаки: Здравствените власти во моментов не препорачуваат заклучување

Портпаролката на Белата куќа, Џен Псаки, посебно им истакна на новинарите дека здравствените власти во моментов не препорачуваат заклучување за борба против пандемијата.

Псаки истакна дека администрацијата е фокусирана на вакцинација на што повеќе Американци.

Ние ќе продолжиме да се потпираме на советите на нашиот здравствен тим и тоа (заклучувањето) не е нешто што тие го препорачаа, рече Псаки.

Околу 71 отсто од возрасните Американци се целосно вакцинирани против ковид-19, додека 82 отсто примиле најмалку една доза.

Тековниот седумдневен просек на инфекции со Ковид-19 во Соединетите држави, земја со околу 330 милиони луѓе, е 92.800 нови инфекции дневно, што е за 18 отсто повеќе од една недела претходно, рече директорот на Центрите за контрола и превенција на болести. на прес-конференција.ЦДЦ) Рошел Валенски. Од друга страна, хоспитализациите пораснале за 6 отсто на околу 5.600 дневно.